Свет на ивици рата, Иран укида споразумом: Мање од 6 месеци му треба да направи нуклеарну бомбу
Техеран је навео да више неће поштовати лимите када су у питању залихе и обогаћивање уранијума, као и када је реч о истраживању нуклеарног наоружања.
Иран је у недељу најавио да више неће поштовати начела нукеларног споразума постигнутог 2015. године, а одлука је уследила након што је у петак у Ираку убијен генерал Касим Сулејмани који је био један од врховних војних лидера у Ирану.
УКЛОНИТИ АМЕРИКУ ИЗ РЕГИОНА: Нови вођа Кудс јединица обећао да ће осветити Сулејманијеву смрт! (ВИДЕО)
ЋЕРКА СУЛЕЈМАНИЈА ПОСЛАЛА ЈЕЗИВУ ПОРУКУ: " Породице америчких војника провешће дане чекајући СМРТ СВОЈЕ ДЕЦЕ" (ВИДЕО)"
ЛИДЕРИ ЕВРОПЕ УЈЕДИЊЕНИ: Иран не сме да крши нуклеарни споразум - Техеран одлучан! (ВИДЕО)
Техеран је навео да више неће поштовати лимите када су у питању залихе и обогаћивање уранијума, као и када је реч о истраживању нуклеарног наоружања.
Ово, међутим, није први пут да са тим нуклеарним споразумом постоје трзавице, споразум је "на апаратима" још од када је Доналд Трамп одлучио да га напусти у мају 2018. године.
Трамп од почетка кампање протестује против "лошег споразума" који је постигао претходни председник Барак Обама.
Шта је донео нуклеарни споразум?
Сести за преговарачки сто није било лако. Иран и још шест земаља, САД, Велика Британија, Француска, Кина, Русија и Немачка, постигли су 2015. године споразум након година тензија и покушаја Ирана да развије нуклеарно наоружање.
Иран је инсистирао на томе да је њихов нуклеарни програм потпуно "мирољубив", али међународна заједница није веровала у то.
Техеран је на крају пристао да ограничи своје нуклеране активности у замену за укидање економских санкција.
Један део споразума односио се на уранијум. Обогаћени уранијум користи се за производњу реакторског горива, али и за нуклеарно оружје. Иран је имао две фабрике, Нанац и Фордо, где се уранијум убацивао у центрифуге како би се издвојио његов изотоп, У-235.
Осиромашени уранијум, који има око 3-4 одсто концентрације У-235, може да се искористи за производњу горива за нуклеарне електране.
Иран је у јулу 2015. имао скоро 20.000 тих центрифуга. До јануара 2016. значајно је умањио тај број, а тоне осиромашеног уранијума превезено је из Нанеца и Фордоа у Русију.
Такође, Иран је у то време градио нуклеарну фабрику тешке воде у граду Араку. Утрошено гориво из те тешке воде садржи плутонијум погодан за нуклеарну бомбу.
Иран се споразумом сагласио са тиме да да ће фабрика да буде редизајнирана, те да неће производити плутонијум који је погодан за оружје и да ће сво утрошено гориво да буде послато ван земље. По споразуму, земљи неће да буде дозвољено да гради један такав реактор све до 2031. године.
Колико брзо Иран може да направи бомбу?
У време када је споразум постигнут, председник САД био је Барак Обама који је тада изразио наду да ће овај споразум спречити Иран да свој нуклеарни програм развија у тајности. Иран се, како је рекао, сагласио да буде надгледан и провераван.
Оно што је Иран пре споразума имао у својим "складиштима" било је довољно за производњу између 8 и 10 бомби.
Процењује се да ће према тренутном "иранском времену" за прављење нуклеарне бомбе бити потребно око годину дана, ипак то би могло да буде смањено чак на пола године ако се ниво обогаћивања повећа на 20 одсто, на пример.
АМЕРИЧКИ КОНГРЕС У СТРАХУ ОД ТРАМПОВИХ ОДЛУКА: Желе да ограниче председникова војна овлашћења о Ирану!
Трамп је на столу имао неколико предлога, а он је изабрао ОНО НАЈРАДИКАЛНИЈЕ: Ево шта је претходило убиству СУЛЕЈМАНИЈА (ВИДЕО)
Мимо сваког споразума: ИРАН КРЕЋЕ У ЈУРИШ НА АТОМСКУ БОМБУ!
МЕТА НА ЧЕЛУ ПРЕДСЕДНИКА САД: Иранци уценили Трампову главу на 80 милиона долара?
Извршен ракетни напад у близини америчке амбасаде, има ПОВРЕЂЕНИХ! (ВИДЕО)