ИРАН СЕ ВРАТИО У МЕЂУНАРОДНУ АРЕНУ: Ево шта то значи за цео свет!
Нуклеарни споразум са Ираном је јуна прошле године бурно прослављен на улицама градова те земље. За то је и те како било разлога. Иран се вратио, и то не само економски, већ и политички, јер ће подстакнут повратком у међународну арену и пратећим привредним растом ширити свој утицај дуж читаве сфере шиитског интереса.
Санкције Ирану су пале. То значи да ће Техеран економски развој који ће уследити пројектовати кроз политички утицај у региону. Пројекција спољнополитичког утицаја у традиционалну сферу интереса ће зависити пре свега од опстанка режима Башара Ел Асада у Сирији, стабилности у Турској и Либану, као и од ојачаног утицаја Русије у овом региону.
Упркос постигнутом споразуму Техерана и шест светских сила, о његовом нуклеарном споразуму у међународној заједници не постоји консензус. Неки тврде да Иран само купује време, и да је намера те земље да произведе нуклеарно оружје.
КРВАВА БИТКА ЗА СИРИЈУ: Из ОВИХ разлога је 400.000 људи морало да умре!
Као аргументи за то се наводе укопавање постројења за обогаћивање уранијума и пратеће инфраструктуре дубоко под земљу, као и развој модерних пројектила дугог домета. Нуклеарне намере Ирана никада у потпуности не могу да буду искључене, али Иран оправдано страхује од спољне агресије и угрожавања виталних интереса у региону.
Шиитски лук као стратешки интерес Исламске Републике
До краја Хладог рата су Блиски и Средњи исток били релативно стабилни, са солидним привредним растом и свега неколико оружаних сукоба, углавном иницираних од стране супротстављених геополитичких блокова тадашњег биполарног света. Међутим, крај Хладног рата је донео нову еру нестабилности.
У сржи сукоба геополитичких полова када је ислам у питању налази се подела између сунита и шиита. Наизглед тривијално разилажење око схватања наследне линије пророка Мухамеда претворило се у идеолошко – геополитички сукоб са несагледивим последицама. Његова кључна компонента је шиитски лук као практичан геополитички израз сукоба ова два пола ислама.
НА ИВИЦИ РАТА: Руси распоредили С400 на КРИМУ! (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Шиитски лук је геополитичка сфера утицаја коју има амбицију да створи и контролише Техеран, уз помоћ регионалних шиитских савезника. Он представља замисао о остварењу трансверзале са предоминантним шиитским фактором, која се протеже од Ирана, преко шиитског севера Ирака, Сирије, све до Средоземља. На тај начин би Иран био у позицији да оствари жељену улогу регионалног лидера, и преузме кључ пресудног утицаја у овом региону у своје руке.
Алавити у Дамаску, који и сами представљају шиитско учење у нешто измењеном облику, представљају кључног спољнополитичког савезника Ирана. Противљење политици САД – а, суверена спољна политика, отворено противљење постојању Израела као политичке реалности, као и амбиција за остварењем водеће политичке улоге у региону, фактори су који спајају ова два по методама владавине и државном уређењу не тако слична режима.
РЕСЕТОВАЊЕ ОДНОСА АНКАРЕ И МОСКВЕ: Први на реду је ТУРИЗАМ
Ирански интереси на почетку рата у Босни су показали глобалну амбицију Техерана у погледу наметања сопственог виђења ислама. Овакви планови од планетарног значаја нужно доводе у конфронтацију Техеран и Ријад, као два пола ислама са глобалним апетитима. Глобална димензија тињајућег верског конфликта ће се као лакмус папир одражавати и на шиитски лук.
Јачањем овакве геостратешке конструкције шиитски ислам би био географски уједињен под диригентском палицом Техерана, добио би излаз на Средоземље, а Иран могућност да постане водећи геополитички играч на Блиском Истоку.
Противници овакве геостратешке реалности су Саудијска Арабија, Турска и заливске петромонархије. Остварењем овакве амбиције гигантских размера озбиљно би били доведени у питање њихови интереси, пре свега у енергетској и економској и геополитичкој сфери утицаја. То је једна од кључних оса сукоба на Блиском Истоку.
Економија као подршка геополитици
Готово једнодеценијске санкције су руинирале иранску привреду и онемогућиле њен развој у битним сегментима. Иранска економија је у том периоду неповратно претрпела штету која се мери десетинама милијарди евра. Међутим, захваљујући нуклеарном споразуму и делимичном попуштању Техерана, то полако постаје прошлост.
У складу са постигнутим споразумом, Иран се обавезао да у значајној мери умањи број центрифуга за обогаћивање уранијума, као и да свој нуклеарни програм стави под међународни надзор. Задужење провере придржавања Техерана споразуму има Међународна агенција УН-а за атомску енергију. Међутим, утицајни међународни кругови се углавном слажу у оцени да контрола неће бити потпуна, и да ништа неће зауставити Иран у настојању да стекне нуклеарно оружје.
У сфери конкретних економских показатеља Техеран има разлога за оптимизам. Процењује се да ће пад спољног зида санкција погурати ову економију ка 5 до 7 одсто годишњег раста БДП – а, што представља респектабилну цифру за земљу тог нивоа развоја.
Такође, Иран се у све већој мери враћа на енергетско тржиште, са својим великим резервама нафте и природног гаса, да на тај начин у значајној мери утиче на глобалне цене ових енергената, али и да на основу такве новоизграђене позиције боље формира свој спољнополитички приступ.
Да ли ће ЗАПАД ИСТРАЈАТИ у АНТИРУСКИМ САНКЦИЈАМА? (ИНФОГРАФИК)
У сарадњи са руском компанијом "Росатом" и другим енергетским компанијама из те државе, Иран убрзано подиже своје санцкијама руиниране енергетске капацитете и укључује се у глобалну трку.
"Паукова мрежа" санкција коју је део међународне заједнице "исплео" око Ирана је веома комплексна и биће потребно времена да буде укинута, упркос почетном неумереном оптимизму. Међутим, ново стратешко опредељење Ирана у смеру Москве и традиционалних регионалних партнера погураће Техеран ка остваривању амбициозних економских циљева у релативно кратком року.
Будућност Ирана - између глобалне утакмице и шиитског лука
На таласу Арапског пролећа падали су или бивали озбиљно уздрмани режими од Атлантског океана до земаља Залива. По његовом окончању прогнозирана је брза стабилизација тог дела исламског света и изградња демократских institucija.Međutim, попуштање секуларних стега ауторитарних режима арапског социјализма довело је до конфликата дуж традиционалних оса поделе.
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ: Шта ТУРСКА мора после ПОКУШАЈА ПУЧА?
Стабилност и пристојан животни стандард под арапским диктатурама заменила је анархија у којој локалне верске вође, господари рата и племенске фракције профитирају, а просечан грађанин махом плаћа цену својих погрешних одлука.Нови Хладни рат између Русије и Запада и тежње да се глобално утиче на цену нафте ове конфликте могу само додатно заоштрити, и довести их до усијања.
Они ће трајати док год блискоисточни народи не буду били у геостратешкој ситуацији да сами пронађу модалитет регионалних односа, као и док се не добије одговор на питање да ли су међународне санкције Техерану спровођене како би га спречили да развије нуклеарни програм, или ради економског и војног слабљења најмоћније државе шиитске трансверзале.