Исповест оца чија је ћерка убијена у масакру у школи: Ово је последња порука коју му је послала преко система "Амбер алерт"
У Колораду се 2006. године догодило страшно убиство. Мушкарац је упао у средњу школу где је након талачке кризе убио једну ученицу.
У Бејлију, Колорадо, 2006 године, један човек је упао у средњу школу у коју је ишла моја кћерка. Узео је седам талаца, све су биле ученице. Емилија је послала поруку мобилним телефоном: "Све вас волим, људи." То је била њена последња порука. Од свих талаца, убио је само њу. Због тога сам покренуо организацију управо са овим именом - Све вас волим, људи.
Луистон пуцњава постаје 36. МАСОВНО УБИСТВО у САД за 2023. - 188 ЖИВОТА ИЗГУБЉЕНО
ЈЕЗИВИ СНИМАК СА РОЂЕНДАНСКЕ ЖУРКЕ: Девојци гурнуо лице у торту, а оно што је уследило леди крв у жилама
ПРЕМИНУО МАЛИ ХЕРОЈ (4) Покушао да својим телом заштити браћу и сестре
Ово прича Џон-Мајкл Киз, који је из Америке дошао као гост поводом покретања система "Пронађи ме", и одржао у Палати Србија предавање професорима, психолозима, педагозима и школским радницима на тему - како одговорити на кризну ситуацију у школи. Он ће говорити и у Новом Саду и у Крагујевцу. Србија је прва земља у Европи у којој је Киз представио свој програм, а до сада је то учинио у 11 америчких држава и Канади. Како је рекао, америчко Министарство одбране користи програм његове организације у 156 школа.
- Ми не бирамо кризе, оно што можемо да изаберемо јесте начин на који ћемо одговорити на кризу. Моја породица се обавезала да не будемо жртве. Наша кћерка јесте била жртва, али ми смо преживели и нећемо дозволити да будемо пасивне жртве- рекао је Киз.
Он је објаснио да је његова организација од 2009. у САД развила програм реаговања и да у стандардном протоколу имају пет активности: задржи, обезбеди, закључај, евакуиши и сачувај. У случају кризе примењује се једна или више реакција. Користећи одговарајуће "алате", ђаци, студенти, запослени, родитељи знају шта би требало да ураде кад се нешто деси.
- Није увек у питању нападач, може да буде и елементарна непогода, еколошки акцидент или неки здравствени проблем у школском ходнику. У овом последњем случају применили бисмо протокол "задржи" и "затвори учионицу", наставља се нормална активност - каже Киз.
Уколико се нешто дешава напољу, онда се затварају врата школе. Ако се, пак, напад деси у школи, закључавају се врата учионице и гасе светла. У неким ситуацијама препорука је напустити зграду, а у другим изоловати се. Према речима нашег саговорника, ови програми окупљају људе и успостављају партнерство између школе и полиције или школе и заједнице.
- Знамо да једна одрасла особа може да промени "путању" детета које је "искочило из шина". Ако препознамо проблем код детета, онда имамо шансе и да спречимо трагедију. Успевали смо, захваљујући програмима, да препознамо ситуацију потенцијалне претње и спречимо је - каже саговорник "Новости" и додаје да његова организација подржава оно што се дешава у Србији, и да је увођење система "Пронађи ме" лидерство.