ИСТИЧЕ ВРЕМЕ БОРЦИМА ОТПОРА: Талибани надиру све дубље у Панџшир, побуњеници спремни на борбу до смрти (ВИДЕО)
Талибани су значајно напредовали
Талибански борци данас су напредовали дубоко у последњу слободну провинцију Панџшир, а аналитичари верују да би се отпор могао срушити у "борби до смрти", док је један високи амерички генерал упозорио да се Авганистан и даље суочава са ширим грађанским ратом који би могао подстаћи оживљавање терора групе попут ИСИС-а.
УСПЕЛА АКЦИЈА ПРЕД МЕЧ “ОРЛОВА” - MOZZART ДОНИРА МИЛИОН ДИНАРА ЗА ЛЕЧЕЊЕ МАЛЕ ВАЊЕ Хуманитарна иницијатива Фудбалског савеза Србије, Града Београда и компаније Mozzart изазвала велику пажњу јавности
БИВШИ САВЕЗНИЦИ ОКРЕНУЛИ ЛЕЂА ТАЛИБАНИМА: САД вршиле притисак, а овај догађај је био преокретница
КАТАСТРОФАЛНЕ ПОСЛЕДИЦЕ АМЕРИЧКИХ ОСВАЈАЊА: За 20 година ратова - МИЛИОН МРТВИХ и осам хиљада милијарди долара трошкова
Његово оштро упозорење уследило је када је бивши потпредседник земље Амрулах Салех рекао да је Авганистан на рубу да се уруши у "хуманитарну кризу великих размера", а храна и новац постају све оскуднији. Талибани напредују да сломе снаге отпора које бране планинску долину Панџшир, предвођене Салехом и Ахмадом Масудом - сином легендарног анти-талибанског команданта Ахмада Шаха Масуда.
Обојица су се обавезали да се никада неће предати талибанима, а Салех је прошлог месеца твитовао да се "никада и ни под којим условима неће поклонити талибанским терористима".
У исто време, земља се бори са осиромашеном економијом, која је доведена у неред падом Ганијеве владе и талибанским преузимањем власти прошлог месеца, при чему су многе банке у Кабулу и другим авганистанским градовима још увек затворене, а новца нема за снабдевање.
Затварање аеродрома такође је онемогућило долазак хуманитарне помоћи, при чему се једна трећина земље суочила са прехрамбеном и економском несигурношћу, према Светском програму за храну - иако су од суботе неки летови настављени између Кабула и три велика провинцијска града.
Талибани, који су ушли у Кабул пре три седмице брзином за коју аналитичари кажу да је вероватно изненадила чак и тврдокорне исламисте, тек треба да оформе свој нови режим, али наизглед покушавају да делују умереније.
Деведесетих година прошлог века, када је група последњи пут контролисала државу, увела је строгу контролу у целом друштву. Женама и девојкама је забрањен посао и образовање, мушкарци су морали да пуштају браде, а телевизија и музика су били забрањени.
Недељама откако су преузели власт, сигнали су били помешани: од државних службеника, укључујући жене, затражено је да се врате на посао, али су појединим женама касније талибани наредили да се врате кућама. Универзитетима и школама је наређено да буду отворене, али је страх удаљио и студенте и наставнике.
Америчком генералу Марку Мајљу постављено је питање да ли Талибани могу консолидовати власт док покушавају да пређу са герилских снага на владу.
- Мислим да постоји барем велика вероватноћа ширег грађанског рата - рекао је Мајли, председавајући Заједничког штаба, у суморној процени.
- То ће затим довести до услова који би, у ствари, могли довести до поновног успостављања Ал-Каиде или раста ИСИС-а (групе Исламске државе) - рекао је он у суботу за Fox News.
Нови владари Авганистана обећали су да ће бити предусретљивији него током свог првог мандата на власти, који је такође уследио након година сукоба који су укључивали совјетску инвазију 1979. године, а затим и крвавог грађанског рата. Обећали су "инклузивнију" владу која представља сложени етнички састав Авганистана, иако је мало вероватно да ће жене бити укључене на највише нивое.
Али изгледа да мали број људи у Панџширу, кршевитој долини северно од Кабула која се скоро деценију опирала окупацији Совјетског Савеза и такође првој владавини Талибана од 1996. до 2001. године, верује њиховим обећањима. Званичник талибана Билал Карими известио је о тешким сукобима у недељу у Панџширу, иако борци отпора инсистирају на томе да исламисте држе подаље, аналитичари су упозорили да се боре. Италијански Црвени крст саопштио је да су талибанске снаге стигле до села Анабах у Панџширу, где воде хируршки центар.
- Многи људи су протеклих дана побегли из локалних села - наводи се у саопштењу Хитне помоћи у суботу, додајући да настављају да пружају медицинске услуге и лече "мали број рањених".
Анабах лежи 24 км северно у долини дугој 114 км, али непотврђени извештаји указују на то да су талибани заузели и друга подручја. Бил Рођо, главни уредник америчког Лонг War Јоурнал, рекао је у недељу да, иако је још "рат магловит" - уз непотврђене извештаје да су талибани заузели више округа - ситуација "изгледа лоше". Обе стране тврде да су нанеле велике губитке другој.
- Талибанска војска је ојачана са 20 година рата, и не грешите, талибани су обучили војску - написао је Рођо у недељу, додајући да су "шансе велике" за отпор Панџшира.
- Талибанској војсци је убачено огромно оружје и муниција након повлачења САД и колапса АНА (Авганистанска национална армија) - додао је он.
Бивши потпредседник Амрулах Салех, који се налази у Панџширу заједно са Ахмадом Масудом - сином легендарног анти-талибанског команданта Ахмада Шаха Масуда - упозорио је на мрачну ситуацију. Салех је у саопштењу говорио о "великој хуманитарној кризи", са хиљадама "који су се раселили пред Талибанима".
Долина Панџшир, окружена назубљеним планинским врховима прекривеним снегом, нуди природну одбрамбену предност, јер се борци могу добро одбранити пред надирућим снагама, а затим изводе заседе пуцајући са високих врхова на долину.
Сједињене Америчке Државе извршиле су инвазију на Авганистан и срушиле први талибански режим 2001. године након напада Ал-Каиде која је заузела уточиште у тој земљи још пре 11. септембра. Западне владе сада страхују да би Авганистан могао поново да постане уточиште за екстремисте који желе да их нападну.
Вашингтон је рекао да ће задржати способност "преко хоризонта" да нападне све претње по своју безбедност у Авганистану. Међународна заједница се помирила с тим да се мора суочити с новим талибанским режимом уз налет дипломатије.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен у понедељак би требао да допутује у Катар, код кључног играча авганистанске саге и локације талибанске политичке канцеларије, иако се не очекује да се састане с вођама милитаната, пише Daily Mail.
Потом ће отпутовати у Немачку како би заједно са немачким министром иностраних послова Хејком Масом водио виртуелни министарски састанак 20 земаља о Авганистану. Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш такође ће сазвати састанак на високом нивоу о Авганистану у Женеви 13. септембра како би се усредсредио на хуманитарну помоћ земљи.
Вести о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.