Историјски тест за одбрану Земље: Научници ће СПЕЦИЈАЛНИМ ОРУЖЈЕМ пробати да скрену астероид са путање
Чак и мањи астероиди који с времена на време ударе у Земљу могу да нанесу озбиљну штету градовима.
Наса, на срећу, планира да организује мисију чији ће циљ бити да испроба нову технологију која је осмишљена да преусмери астероиде који су опасни за нас. Реч је о првом тестирању правог одбрамбеног система планете.
У подухвату ће учествовати стручњаци Насе и Европске агенције за истраживање свемира, а покушаће да избаце астероид са његове путање тако што ће га погодити сондом која ће се кретати брзином око 6,44 километара у секунди. Пројекат назван ДАРТ (The Доубле Астероид Редирецт Тест) обухвата циљање астероида Дидимоса, тачније, мањег објекта који орбитира око њега и познат је као Дидимун (Дидијев месец).
Ниједна од ових свемирских стена не представља претњу за Земљу: налазе се на удаљености око 11,25 милиона километара од нас када су нам најближи. Због тога су и одабрани за овај експеримент.
Када је реч о величини, Дидимун се може упоредити са великом Кеопсовом пирамидом у Гизи, што га чини најмањим астероидом на који је послата сонда. Међутим, уколико би астероид те величине ударио у Земљу при уобичајеној брзини од 30,58 километара у секунди, могао би да разнесе читав регион, наводе у Европској агенцији за истраживање свемира.
Велика несрећа у Истанбулу: Срушила се зграда од ШЕСТ СПРАТОВА, има жртава (ФОТО/ВИДЕО)
Наса планира да сонду лансира 2020. или 2021. године како би у Дидимуна ударила у октобру 2022. Након тога летелица "Хера" биће послата пут Дидимоса и Дидимуна како би се утврдило какве промене су настале након тестирања и да ли је избацивање из орбите успело.
КИМ ЏОНГ ЗАВАРАО ЦЕО СВЕТ: Северна кореја проширила нуклеарно наоружање
Наса је планове за мисију ДАРТ открила 2018. године док су у Еси најавили само формирање тима за пропратни истраживачки рад.