САДА КОНАЧНО МОЖЕ ДА ПОЧИВА У МИРУ: Девојчица сахрањена након 66 година, задесила је језива судбина (ВИДЕО)
Мучки је силована и убијена
Католичка црква ускратила је 13-годишњој девојчици која је била сексуално нападнута и убијена 1955. године право на црквену сахрану због бизарног правила.
Travelland препоручује два ТОП грчка хотела: All инцлусиве, 7 ноћи од 615€
ПРЕДСЕДНИК ИТАЛИЈЕ ПОСЛАО ЈАСНУ ПОРУКУ: "Само захваљујући вакцинама можемо савладати вирус"
УАЕ ПРОНАШЛИ РЕШЕЊЕ ЗА СУКОБ У ПОЈАСУ ГАЗЕ: Имају једноставан предлог, али хоће ли их неко послушати?
Село Монтедоро у централној Сицилији не памти оволику гужву на сахрани.
Становници села, њих 1500, чекало је више од пола века на овај тренутак како би се окупили у цркви око малог белог ковчега у коме су лежали остаци Лучије мантионе, 13-годишње девојчице која је силована и убијена 1955. године и којој је Католичка црква, због неког опскурног правила, 66 година ускраћивала право да буде сахрањена на светој земљи.
- Ово је дан искупљења за Лућију и за Монтедоро - рекла је 73-годишња Роса Алба која је познавала Лучију и која се годинама борила са црквом да призна грешку и дозволи да се девојчица сахрани на црквеном сеоском гробљу.
Хладног поподнева 6. јануара 1955. године Лучија је отишла да купи шибице. Пошто се није вратила, мајка ју је сатима тражила по улицама и околним пољима. Лучија се никада није вратила кући. Њено тело је пронађено 9. јануара на фарми, километар од Монтедоро.
Обдукцијом је утврђено да је девојчица удављена док се борила са нападачем. Те вечери, њен отац, рудар у оближњем руднику, закуцао је на врата дон Вита Алфана, парохијског свештеника Монтедора, да договори сахрану. Свештеник га је одбио позивајући се на католички закон који забрањује сахрану оних који су умрли "насилном смрћу".
То се, објашњава професор теологије на Универзитету Палермо и стручњак за црквену историју, отац Франческо Стабиле, махом односило на људе који би починили самоубиство.
- Међутим, неки свештеници су проширивали ово правило и на оне који су умрли насилном смрћу. Логика ове апсурдне идеје је била да, ако сте страдали насилном смрћу, да сте нешто урадили лоше - објаснио је он.
Полиција је недељама истраживала злочин и сумња је пала на богатог аристократу који је имао подршку мафије. Лучија је сахрањена на самом крају сеоског гробља. Није било службе. Власти су њен случај заборавиле, али не и сељани.
Прича о њој се препричавала генерацијама и сећање на њу није заборављено. Браћа Федерико и Калогеро Месана, који су Лучијини вршњаци, покренули су блог посвећен њој и успели су да добију дозволу црквених власти да Лучија буде сахрањена како треба. А и полиција је поново отворила случај - шушка се да су на месту убиства пронађени предмети на којима би могла да буде ДНК убице.
Стотине људи испратило је у среду мали бели ковчег на последње почивалиште. Италијански медији испратили су сахрану која је постала симбол борбе за правду и против верског шовинизма, али истовремено и подсетник на епидемију насиља над женама и децом. У извештају Еуреса, наводи се да је 2020. године на свака три дана у Италији била убијена једна жена и да су многе сексуално злостављане.
- Данас, у Монтедору се сећамо не само Лучије веч и свих жртава фемицида у Италији. Свих жена које су силоване и сексуално злостављане. Свих жена, попут Лучије, на чије позиве на правду предуго није било одговорено - рекао је Ренцо Буфалино, градоначелник Монтедора.