Италијански и кинески стручњаци се слажу - вирус најтеже погађа старије, али подаци из Француске БРИНУ све!
Људи који оболе од коронавируса испољавају умерене симптоме, показују подаци из Кине у којој је врхунац епидемије прошао.
Већина људи која оболи од коронавируса испољава умерене симптоме, показују подаци из Кине у којој је врхунац епидемије прошао.
ИТАЛИЈАНСКИ и АМЕРИЧКИ ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Могуће да је вирус МУТИРАО
ОВАКО ЈЕ КИНА ЗАУСТАВИЛА КОРОНУ: Мере биле бруталне, али ефикасне (ВИДЕО)
ЕВРОПА НАС ЈЕ ОСТАВИЛА, АЛИ КИНА НИЈЕ: Си Ђинпингу стигло писмо од Додика, захвалио се на ВЕЛИКОЈ ПОДРШЦИ
Научници из Кинеског центра за контролу и превенцију болести објавили су истраживачки рад у коме су анализирали податке првих 72.314 особа којима је дијагностикован корона вирус.
Епидемиолози кажу да ће проћи пуно времена док се потпуно схвати механика избијања ширења вируса, али информације које су објавили кинески научници могу дати увид у то ко је најрањивији у овој пандемији.
Подаци показују да мушкарци и жене имају отприлике исте шансе да се заразе вирусом. Када су научници прегледали првих потврђених 44.672 пацијента, открили су да на 100 заражених жена долази 106 мушкараца.
Међутим, чини се да је да су мушкарци положнији штетном утицају вируса, барем они који су били део ове почетне студије. Док је 2,8 посто мушкараца којима је дијагностикован вирус преминуло, само тај проценат код жена износио је 1,7.
Дакле, од свих заражених који су обухваћени студијом, 51,4 посто су били мушкарци, а 48,4 жене. Међутим, од свих преминулих, 63,8 посто су били мушкарци, а 36,2 жене.
Истраживачи су, такође, утврдили колико је тешко болест погодила оне којима је дијагностикована. Добра вест је да је више од 80 посто них имало само благе симптоме. Скоро 14 посто њих класификовано је као "тежак случај", док је око пет посто било у критичној категорији.
Деца у Кини су показала мање тешке симптоме од осталих. Више од 90 посто педијатријских пацијената било је асимптоматско, док 13 посто није имало апсолутно никакве симптоме. Само једно дете, 14-годишњи дечак, је преминуло.
И рани кинески подаци су потврдили да су старији пацијенти угроженији. Већина пацијената имала је између 30 и 69 година, али се стопа смртности повећавала са бројем година.
Међу зараженима млађим од 49 година, преминуло је само 0,2 посто у поређењу са 14 посто међу старијима од 80.
Најновији подаци из Италије, тренутно највећег жаришта, показују врло сличне обрасце.
Према италијанском Националном институту за здравство, просечна старост умрлих у земљи је 80,5 година, док је средњи просек година заражених 63.
У Италији жене чине само 30 посто у броју преминулих, а а њихова просечна старост у тренутку смрти већа је него код мушкараца и износи 83,6 година.
Међутим, здравствени званичници у Француској открили су да је половина свих пацијената са корона вирусом који се тренутно налазе на интензивној нези млађа од 60 година, што је изазвало оно што су стручњаци назвали „новом динамиком“ у епидемији.
- У прилично смо јакој динамици, што показује да се не повећава само број случајева, већ да ова инфекција води до све више озбиљних случајева и у млађој групи људи - рекао је Женевив Шен, генерални директор Јавног здравља Француске.