ИТАЛИЈИ И ШПАНИЈИ ПРЕТИ "ГРЧКИ СЦЕНАРИО": Ево која група земаља жели да баци југ Европе у дужничко ропство
Председник Европског савета Шарл Мишел покушао је јуче током преподнева да помири узбуркане страсти, одвојеним разговором по мањим групама
Дводневни самит шефова држава или влада претио је да прерасте у безуспешно тродневно убеђивање између "циција" и "трошаџија".
Увек уз грађане - у тешким тренуцима нико не сме остати заборављен
КОРОНА КАО ОКИДАЧ ЗА СВЕТСКЕ РАТОВЕ У БУДУЋНОСТИ: Мрачне прогнозе последица пандемије Ковид-19
НЕУОБИЧАЈЕНО ПОНАШАЊЕ АМЕРИКАНАЦА У ГРУЗИЈИ: Русија тврди да Пентагон врши тајне експерименте над шишмишима
Окупљени у европској престоници, лидери су настојали да пронађу усаглашено решење за француско-немачки предлог о 750 милијарди евра заједничког задуживања за помоћ најугроженијим деловима Уније током епидемије Ковида-19. Проблем је у томе што је највише страдао југ, пре свих Италија и Шпанија, што изазива значајну финансијску суревњивост хладног севера.
Унапред се знало да ће преговори ићи веома тешко. У петак око поноћи, Холандија, као најтврђа, у лику свог премијера Марка Рутеа, затражила је да се одлука, ако је буде било, донесе једногласно, што је додатно закомпликовало ствари и учинило их готово немогућим.
Још раније пракично је отпала могућност спајања дугова, за зајам који ЕУ намерава да, први пут у историји, повуче у име државва. Пре коначног договора, искристалисала се идеја да се рате, током три деценије, отплаћују опорезивањем великих компанија или значајних загађивача. Али, најтврђе чланице желеле су да и у таквој ситуацији поставе стриктне услове корисницима.
Данска, Шведска, Финска и Аустрија предвођене Холандијом, инсистирале су да у пакету буде више позајмица него субвенција, од првобитно предвиђеног односа 250 према 500 милијарди. Ову прилику, међутим, намеравале су да искористе и за извоз "европских вредности". Тако су изручени захтеви да се помоћ услови "поштовањем демократских принципа ЕУ", уз оштру конролу коришћења фондова.
Захтевају и реформе тржишта рада и пензијског система, нешто попут онога што су својевремено радили Грчкој. Са самита је процурило и да је један од захтева био "обојен зелено" и да се односио на борбу против прегревања планете.
Мађарски премијер Виктор Орбан је, на помињање "правне државе" и мешања у унутрашње ствари суверених земаља, оштро реаговао и најавио вето, што је додатно компромитовало могућност постизања договора. Овом мером неименовано је циљана и Пољска, која уз Италију, Шпанију и Француску, треба да добије највише средстава. С друге стране, ако не буде по њеном, ветом прети и Холандија.
Радна вечера је у петак имала горак укус. Председник Европског савета Шарл Мишел покушао је јуче током преподнева да помири узбуркане страсти, одвојеним разговором по мањим групама. Вођене су и многобројне билатералне консултације.
Шефови држава или влада су, после већања, направили малу паузу, а онда отишли на ручак, да пробају да разреше бар део неспоразума.
Једна од тема им је и вишегодишњи буџетски оквир Уније повећан на 1.100 милијарди евра, што код неких изазива додатни шкргут зубима.
Током једне од пауза, чешки премијер Андреј Бабиш је, преносећи атмосферу са самита, истакао да су ставови дијаметрално супротстављени и да нема утисак да се учесници приближавају договору. Претходно је и његов холандски колега Марк Руте ставио до знања да није оптимиста.
ЕВО ЗАШТО ЈЕ ПУТИН ЈУЧЕ ДИГАО РУСКУ ВОЈСКУ НА НОГЕ: Детаљи ће бити саопштени у понедељак (ВИДЕО)
ШТА СЕ ДЕШАВА У СЛУЧАЈУ ДА ТРАМП И ПЕНС ОБОЛЕ ОД КОРОНЕ: Ево шта предвиђа амерички Устав, ова особа их наслеђује
ПОЧЕЛА ПРЕДИЗБОРНА РУСКА ПАРАНОЈА У САД: Бајден тврди да добија обавештајне податке о руском подривању
КИНА И РУСИЈА САГЛАСНЕ: САД показују изразити егоизам, једностраност и екстремно силеџијство
Која су најсигурнија места на планети: ТАЈНИ БУНКЕРИ Путина и Трампа крију многе тајне!