Изговорити име једне жене у јавности је УВРЕДА ЧАСТИ: У овој земљи жене живе БЕЗ ИМЕНА!
И на позивницама за венчање стоји само име младожење
Више од две седмице се у Дохи разговара о будућности Авганистана. Делегације Владе и Талибана покушавају да се споразумеју о многим темама, укључујући и права жена – као што су право на образовање, рад и самоодређење.
Факултет друштвених наука добио седам акредитација
ПЛАНЕТА ЋЕ ДОБИТИ ЈОШ ЈЕДНО МОРЕ? Јаке тектонске промене у Африци изазваће отцепљење континента (ВИДЕО)
Док се они жестоко споре већ и техничким стварима, жене у Авганистану су се избориле за велику ствар – убудуће ће у личним документима, поред имена оца, стајати и име мајке. Председник Ашраф Гани потписао је ову измену закона, преноси Deutsche Welle.
Кампању је пре три године покренула Лејла Османи (28) под хаштагом #whereismyname (где је моје име). Ово је фантастичан успех, рекла је Османи за немачки јавни сервис АРД.
- Жене у Авганистану лишене су многих права, између осталих и основног права на сопствено име. Једна жена се код нас дефинише само кроз везу са мушкарцем. Она је или мајка једног мушкарца, његова супруга, кћерка или сестра. И то почиње у доби већ од седме или осме године - наводи Османи.
- Младе жене тако губе самопоуздање и више не могу да се развијају. На крају стварају неку везу с мушкарцем и прихватају неки облик угњетавања - додаје она.
„И тебе чека иста судбина“
Изговорити име једне жене у јавности у Авганистану многи схватају као увреду части. У родном листу детета до сада се уносило само име оца. И на позивницама за венчање стоји само име младожење, па чак и на изводу из матичне књиге умрлих и на надгробним споменицима нема имена жене, већ само имена мужа преминуле.
Ову традицију не желе да одрже само Талибани, већ и друге конзервативне снаге у Авганистану. Од почетка кампање је Лејла Османи добила безброј претњи.
- Прошле недеље ми је неко послао фотографију девојчице из Кандахара, којој је одрана кожа с лица. Испод је писало да и мене чека иста судбина, ако не обуставим кампању.
Један портпарол Талибана је изјавио да ова исламистичка терористичка група неће приватити промену закона.
Талибани су претходно неколико пута наговестили да су спремни да женама обезбеде права. Али, то мора да буде у оквиру исламског права, рекао је Каирулах Каирквах у интервјуу за арапску телевизију Ал Џазира. Некадашњи заточеник у Гвантанаму данас је члан преговарачке делегације Талибана.
- Пре него што су Американци дошли у нашу земљу, женама је било добро. Ја сам био гувернер у Херату и сећам се посете делегације УН. Обишли су школе за дечаке и девојчице. Девојчицама је било омогућено образовање, а жене су имале своја права - рекао је.
Он каже да за време Талибана није, пре свега, било кривичних дела.
- Готово да није било сексуалног насиља или малтретирања жена. О томе Запад не жели да зна. Они причају само о слободи. Наша слобода се креће у оквиру исламског права.
Жене нису смеле да студирају
Док су исламским емиратом Авганистаном од 1996. до 2001. владали Талибани, девојчице су смеле да похађају само основну школу. Жене нису смеле да студирају и раде ван куће. Ако би излазиле напоље, морале су да буду комплетно покривене.
У преговорима са Талибанима се неће одустати од напретка који је постигнут у последње две деценије, обећава председавајући Високом савету за помирење Абдулах Абдулах. За то ће се побринути жене у преговарачкој делегацији, али и други, казао је Абдулах у видео конференцији америчког труста мозгова „Савет за међународне односе“.
- Авганистан је другачија земља него пре двадесет година. То важи за младе, за жене, за цивилно друштво у целини, слободне медије, процват приватног сектора. Ове промене би требало да прихвате све стране, јер оне су неповратне - рекао је он.
Али, то није извесно. Талибани су до сада имали успеха са постављањем услова. Неки посматрачи виде огромну опасност да би на крају женска права могла да се жртвују зарад вишег циља – мира у Авганистану.