Изградили торањ за лансирање, а сад се хватају за главу: Трамп хоће да укида финансирање НАСА-и (ФОТО)
Бацили милијарду долара
НАСА-ини научници дизајнирали су покретни торањ за лансирање ракета у свемир вредан чак милијарду долара. Међутим, они су такође направили и огроман пропуст у његовој прескупој изради што ће за последицу имати његова сама једнократна употреба.
Прочитајте и :
Наиме, 120 метара висок торањ, који је био намењен за ракету Арес И, а сада ће већ послужити за предстојећи НАСА-ин свемирски лансирајући систем (СЛС), за тешко преносиву ракету намењену истраживању далеког свемира, се због пропуста у дизајну научника који су учествовали у његовој изградњи, извио и нагнуо у једну страну тако да ће моћи да се искористи само за једно, евентуално два лансирања у најбољем случају.
One-off? НАСА’с $1бн мобиле launch tower цоулд only бе good фор сингле усе https://t.co/ppAet2Y3Gc pic.twitter.com/MRCDM4bt3D— РТ (@RT_com) February 22, 2018
Портпарол НАСА-е потврдио је ове наводе, али и додао да није сигурно да ли ће неке преправке бити вршене на торњу.
Агенција је првенствено потрошила 234 милиона долара за израду торња као припрему за возило Арес И, међутим касније када је Амерички конгрес одобрио СЛС 2011. године, његова сврха је промењена те се додатно уложило још 280 милиона долара за дораду торња, а у буџету Беле куће усвојен за 2019. годину издвојено је додатних 400 милиона за коначно лансирање које се планира за 2020. годину.
Него, ту мегаломанским цифрама није крај, пропуст који су направили довео је до још једног "хитног" плана за изградњу другог и још напреднијег покретног торња за лансирање и за његову изградњу процењено је да би било потребно издвојити додатних 300 милиона долара, али одлука о томе биће донесена следеће године.
Chemistry оф the универсе: Астероидс may холд сецрет то лифе он Earth https://t.co/2V2t9eqQi9 pic.twitter.com/fU8FLIKL7l— РТ (@RT_com) February 19, 2018
Критиковања на рачун количине новца који НАСА троши нису никаква новина. Канцеларија генералног инспектора је 2013. године објавила ревизорски извештај где наводи да се агенција служила неодговорним и неорганизованим методама што је довело до огромног преплаћивања чија цена достиже читавих 66 милиона долара.
#Trump планс то приватизе space статион ин 2024 – репортс https://t.co/reNnmJz9Hf pic.twitter.com/cubugyIk3s— РТ (@RT_com) February 12, 2018
До сада је било превеликих трошкова, али Трампова администрација је мишљења да је можда најбоље да се Међународна свемирска станица приватизује после 2024. године чиме би САД сачувала 4 милијарде на годишњем нивоу.