ФАХРИЗАДЕ НИЈЕ ЈЕДИНА ЖРТВА: Атентати на нуклеарне научнике у Ирану нису реткост, погледајте списак убијених
Атентат на Мохсена Фахризадеа није једини такав случај, али је део низа напада на ирански нуклеарни научни програм
Ово је резултат честих оптужби Израела, а однедавно и Трампове администрације да Техеран планира да развије нуклеарно оружје, уместо онога што тврди да је једноставно цивилни напор да се обезбеди јефтинија, чистија енергија.
НИКО НЕ ЗНА ЊЕГОВО ПОРЕКЛО: Мистериозни монолит који је нестао у Америци појавио се надомак Србије (ФОТО/ВИДЕО)
ТЕЛО ПРОНАЂЕНО ИСПРЕД КАТЕДРАЛЕ У КРЕМЉУ: Ово је Путинов телохранитељ који је извршио самоубиство
ЈУГ ИТАЛИЈЕ ПОТОНУО ПОД НАЛЕТОМ КОРОНЕ: Здравствени систем се распада, а за све је крива мафија
Дана 27. новембра, главни ирански нуклеарни научник - Мохсен Фахризаде убијен је источно од Техерана. Ирански званичници криве Израел и тврде да "нема сумње ко је одговоран за убиство". Ирански врховни вођа ајатолах Али Хамнеи је рекао следеће:
- Господина Мохсена Факхризадеа убили су тирански непријатељи. Овај ретки научни ум изгубио је живот због свог великог ума и великог научног рада. Изгубио је живот за Бога и врховног вођу - рекао је Хамнеи.
Ирански министар спољних послова Мохамад Џавад Зариф позвао је међународну заједницу "да оконча своје срамотне двоструке стандарде" и "осуди овај чин државног терора". Додао је да је напад показао "озбиљне назнаке израелске улоге".
Генерал-мајор Хосеин Деган, Хамнеијев војни саветник, објавио је у суботу на Твитеру да "ционисти" желе да створе "свеопшти рат" и обећао је да ће се "обрушити попут муње" на Фахризадеове убице.
Председник Хасан Рохани, међу бројним иранским лидерима који криве Израел, такође је обећао одмазду, рекавши током састанка владе 28. новембра:
- Тинк-тенкови и ирански непријатељи морају знати да су иранска нација и званичници одговорни у земљи храбри и одлучни да на време одговоре на убиство - рекао је Рохани.
Званична верзија је да је Фахризаде путовао са супругом 27. новембра у непробојном аутомобилу, заједно са три возила особља обезбеђења, када је чуо пуцњаву и да су меци погодили возило, он је изашао из аутомобила како би утврдио шта се догодило.
Када је изашао из возила, митраљез са даљинским управљањем отворио је ватру из Нисана заустављеног на око 150 метара од аутомобила Фахризадеа, саопштио је "Фарс News".
Фахризаде је погођен најмање три пута, наводи "Фарс News". Убијен је и његов телохранитељ. Након пуцњаве, Нисан је експлодирао, известио је "Фарс News", додајући да је напад трајао три минута.
Ирански министар одбране бригадни генерал Амир Хатами такође је рекао да је аутомобил Фахризадеа погођен мецима, праћен експлозијом и са још пуцњаве.
- На основу извештаја добијених од припадника његових безбедносних кругова, возило господина Фахризадеа у почетку је било мета пуцњаве, након чега је возило Нисан натоварено експлозивом кренуло ка њиховој непосредној близини док се пуцњава, на Нисаново возило, настављало - рекао је Хатами, пренала ИСНА.
Сејед Камал Карази, шеф иранског Стратешког савета за спољне односе, упоредио је атентат са убиством Касема Сулејманија, известила је државна новинска агенција Исламске републике.
- Несумњиво је да ће Исламска Република Иран дати прорачунати и одлучни одговор злочинцима који су убили мученика Фахризадеа - рекао је Карази.
Шира међународна заједница и западни медији углавном ћуте и уопште не осуђују убиства, упркос томе што према писању иранских медија Израел има подужу листу атентата на иранске званичнике, стручњаке и научнике унутар самог Ирана.
Смрт Мохсена Фахризадеа, као таква, није изоловани инцидент. У поређењу са, на пример, разбољевањем Алексеја Наваљног који је био наводно отрован. Заправо, нико није умро и није било доказа, а негодовање на Западу било је огромно.
Треба поменути да се новоизабрани амерички председник Џо Бајден зарекао да ће оживети преговоре о иранском нуклеарном споразуму који је амерички председник Доналд Трамп једнострано напустио 2018. године.
Испод су имена и других иранских научника које је Израел наводно убијао током година:
Масуд Алимохамади - био је ирански теоретичар квантног поља и физичар елементарних честица и угледни професор физике елементарних честица на Одељењу за физику Универзитета у Техерану.
На њега је извршен атентат 12. јануара 2010. године испред његове куће у Техерану, док је одлазио на универзитет. Мажид Џамали Фаши осуђен је за убиство и погубљен 15. маја 2012. године.
Иранска Press ТВ цитирала је портпарола министарства Рамина Мехман-Параста: "Примарне истраге атентата откриле су знакове умешаности ционистичког режима Израела, САД и њихових савезника у Ирану."
У истом чланку цитиран је професор са Техеранског универзитета, који је рекао: "Међу колегама је распрострањено веровање да су га убиле терористичке организације које су вероватно подржале Сједињене Државе и да је имао везе са Американцима и Израелцима под различитим именима."
Маџид Шахриари - био је ирански нуклеарни научник и инжењер који је сарађивао са организацијом за атомску енергију Ирана. Дана 29. новембра 2010. године, атентатори на мотоциклима подметнули су и активирали бомбу Ц-4 на врата његовог аутомобила док је возио.
Одмах је убијен. Његов колега нуклеариста Фереидон Абаси, професор на Универзитету Шахид Бехешти, тешко је рањен. Супруга доктора Абасија такође је повређена.
Ирански званичници на разне начине криве Израел и Сједињене Државе за атентат на Шахријарија. Саед Џалили, главни ирански преговарач о нуклеарним производима, цитиран је како западне државе "врше тероризам и ликвидирају иранске нуклеарне научнике".
Дариуш Резаи-Неџад - био је ирански нуклеарни научник којег су наоружани људи у источном Техерану убили у јулу 2011. Пуцали су на њега пет пута и убили га мотоциклисти испред његове куће док је био са супругом након што су покупили ћеркицу из вртића. У нападу је рањена и његова супруга.
Напад је описан од стране израелског обавештајца ког је интервјуисао "Дер Шпигл" као "прва јавна операција новог шефа Мосада Тамира Парда".
Након атентата, председник иранског парламента Али Лариџани изјавио је да су Сједињене Државе и Израел убиле Резаи Неџада. Америчка влада је преко портпаролке Стејт департмента Викторије Ноланд одбацила оптужбу.
Мустафа Ахмади Рошан - био је ирански нуклеарни научник; био је и комерцијални заменик "нуклеарне електране Натанз". На њега је извршен атентат 2012. године.
То је изведено нападом мотоцикла бомбе у пола осам ујутру у близини места Сејед Хандан у Техерану. Према западним обавештајним изворима, Ахмади Рошан је био "жртва израелског Мосада".
Реза Кашкаи Фард - био је запослени Иранске организације за атомску енергију, а убијен је у сличном инциденту као и Мустафа Ахмади Рошан, био је ниже рангирани научник, али и даље добар нуклеарни научник.
- Бомба је била магнетна и иста као и она која се раније користила за атентат на научнике и дело је циониста - рекао је заменик градоначелника Техерана Сафарали Баратло.
Сведоци су рекли да су видели две особе на мотору како постављају бомбу на аутомобил, за који се наводи да је Пежо 405. Возач је преминуо након напада, иако је сам аутомобил остао готово нетакнут.
Таква убиства нису сасвим необична, а Иран је такође саопштио да је зауставио планове Мосада, али чини се да није у потпуности.
Важно је напоменути да су у недељама пре атентата постојали бројни извештаји да је амерички председник Доналд Трамп размишљао о нападу на Иран како би наставио израелску агенду, међутим, до сада се ништа од тога није догодило.
Вероватно је, међутим, да би се у последњих неколико недеља останка Трампове администрације на функцији могло догодити још неколико сличних догађаја.