Израел најавио нови рат, чим заврше са Хамасом!
Неће стати док се не обрачунају са њима
Сједињене Америчке Државе су у петак (8. децембра) искористиле право вета да би зауставиле изгласавање резолуције Савета безбедности о прекиду израелске операције у Појасу Газе. За резолуцију Савета безбедности гласало је 13 чланица, а само је Велика Британија била суздржана.
ПРВЕ ТРЗАВИЦЕ МЕЂУ САВЕЗНИЦИМА: Тел Авив и Вашингтон различито о дану после Хамаса (ВИДЕО)
РАКЕТА ПОГОДИЛА НОРВЕШКИ ТАНКЕР Нападнути брод пловио ка Јадрану, интервенисао амерички РАЗАРАЧ
То је наставак притиска на Израел, након што је Генерална скупштина УН-а 28. октобра с већином од 121 за према 14 против (међу којима је била и Хрватска) и 45 суздржаних, затражила тренутно, трајно и одрживо хуманитарно примирје у Појасу Газа, пише Index.hr.
Израел није брига за разноразна гласања у УН-у све док га штити Вашингтон. Много га више брину притисци који долазе из Беле куће и Конгреса. Због тога је вест да је председник Биајен затражио од израелског премијера Нетанијахуа да оконча војну операцију у Појасу Газе до краја децембра добила много већу тежину у израелским медијима од гласања у Савету безбедности. "Тимес оф Исраел" већ дан после на насловници је објавио изјаву државног секретара Ентонија Блинкена CNN-u да ће Израел, а не Сједињене Државе, одлучити кад ће се завршити војна операција у Појасу Газе.
Израелски напад трајаће месецима?
То по свему судећи неће бити тако скоро. Неименовани виши официр израелске војске изјавио је порталу "Axios" да ће операција у другом највећем граду Кан Јунису трајати најмање три до четири недеље и да ће за "чишћење" остатка Појаса Газе од Хамаса требати још најмање толико. Према томе ће израелски напад трајати још најмање два месеца, а вероватно и више.
Додуше, то је процена израелске војске. Израелска влада би могла да има мало друкчији приступ. Под све већим притиском могла би да одлучи да прекине операцију и пре остварења два кључна циља, а то су ослобађање свих отетих и потпуно уништење Хамаса.
Због тога не чуди да тренутно израелски медији највише наглашавају да је циљ хватање или елиминација вођа Хамаса за које верују да су у Гази - Јахје Синвара и Мухамада Деифа. Премијер Нетанијаху је у недељу (10. децембра) преко израелских медија позвао све становнике Појаса Газе као и припаднике Хамаса да прекину с отпором и да се предају како не би погинули за Синвара. Нетанијаху је то приказао као непотребну жртву јер ће израелска војска и овако да победи. Израелски политички и војни врх надају се да ће елиминацијом Јахје Синвара да престане отпор Хамаса иако то није сигурно.
Надмоћ израелске војске над Хамасом је толика да исход никад није био упитан. Стога је једино питање колико ће још Јерусалим моћи да одолева политичким притисцима. И док борбе у Појасу Газе још трају, председавајући Савета за националну безбедност Тзачи Ханегби на Каналу 12 најавио је нови рат - против Хезболаха.
Након Хамаса, Хезболах
Ханегбијев аргумент је да је Хезболах, тј. његов паравојни огранак Радван, још већа претња Израелу него што је био Хамас. Па ако је у само једном нападу Хамас могао да убије 1.200 цивила и отме више од 200, потенцијал Радвана да направи сличан злочин још је већи. Како тврди Ханегби, Израел се обрачунао с Хамасом 17 година прекасно па би свако оклевање да се обрачуна и с Хезболахом било неприхватљиво.
Због опасности од интензивирања сукоба с Хезболахом, са севера Израела евакуисано је 60 хиљада становника. Искуства с Хамасом доказала су да њихова безбедност неће бити могућа све док постоји претња Хезболаха. Након искуства од 7. октобра становници севера Израела боје се да ће, ако се ништа не промени, сваког тренутка исти терористички напад учинити и Радван, тврди Ханегби за Канал 12.
С обзиром на то да се Хезболах суздржао од већих напада на Израел од 7. октобра, до данас постоји проблем оправданости израелског напада. За Ханегбија оправдани повод је непоштивање Резолуције Савета безбедности број 1701 из 2006. године у којој се Либан обвезује да неће дозволити распоређивање паравојних снага (пре свега Хезболаха) на ваздушној удаљености мањој од 30 километара од границе.
Резолуцију 1701 требала би да спроводи либанска војска уз подршку мисије УН-а УНИФИЛ (Унитед Натионс Интерим Форце ин Лебанон). Либанска војска једва да постоји, а УНИФИЛ се углавном прави да ништа не види. Уосталом, није њихово да се боре против Хезболаха.
Додуше, Ханегби је онако формално оставио могућност дипломатског решења да се Хезболах добровољно повуче са тог простора, али је одмах додао да он лично не верује у ту могућност. Када би напад на Хезболах могао да започне? Ханегби тврди да ИДФ не жели да ратује на два фронта истовремено. То значи чим се оконча операција уништења Хамаса, на ред ће доћи Хезболах, пише Index.hr.