ИЗРАЕЛ ТЕСТИРА ЛЕК ПРОТИВ КОРОНЕ: Требало би да успори напредовање болести, финална фаза испитивања само што није почела
Око 50 одсто потребних пацијената регрутовано је за последње испитивање фазе 3 лека који су развили Американци
Око 50 одсто потребних пацијената регрутовано је за последње испитивање фазе 3 лека који су развили Американци и који би могао да донесе промену у борби против короне, каже професор Јосеф Карако са Медицинског центра Универзитета Хадаша.
ТРАГЕДИЈА НА ЛЕТОВАЊУ У ТУРСКОЈ: Дечак (8) се утопио на базену након што су сви спасиоци отишли на паузу у исто време
ПРОНАЂЕНО НЕШТО НЕВЕРОВАТНО ТОКОМ РАДОВА НА ВОДОВОДНОЈ МРЕЖИ: Откриће старо 1900 година све време било испод прометне улице
ДА ЛИ ЈЕ КОРОНА ПРОЦУРЕЛА ИЗ ЛАБОРАТОРИЈЕ? Ново тело СЗО ће утврдити порекло вируса
Карако је рекао да је његов тим недавно завршио свој део успешног испитивања фазе II орално доступног кандидата за антивирусне лекове Молнупиравир, које је развила компанија Мерк Фармасејутикалс. Лек је дизајниран да успори напредовање корона вируса од благе до тешке болести, преноси Џерузалем пост.
Студија је спроведена у 80 медицинских центара широм света, укључујући око 300 пацијената са благим или умереним корона вирусом. Неки су примали Молнупиравир, а други плацебо.
- Општи закључак из ове фазе је да је, пре свега, лек сигуран - рекао је карако.
- Нисмо приметили ништа необично. Такође смо видели да је мање вероватно да ће онима који су лечени овим леком бити потребна хоспитализација него онима који су примали плацебо.
Рекао је да лек има потенцијал да спречи хоспитализацију ако се даје благим до умереним пацијентима, посебно ако се даје рано у току болести.
Испитивања за другу фазу трајала су од касне јесени 2020. до априла 2021. Суђење за фазу 3, које је почело у јуну, требало би да потраје још неколико месеци. Педесет одсто пацијената већ је регрутовано, рекао је Карако.
Он је додао да лек може спречити напредовање инфекције од благе до умерене до тешке.
- До сада смо били јако запослени покушавајући да истражимо лекове за лечење најтежих пацијената у болници - рекао је Карако.
Молнупиравир настоји да промени ток лечења, скрећући пажњу на скоро 90 одсто пацијената са ковидом који су благи или умерени.
- Идеја је да ако их можемо да лечимо, можемо и да спречимо напредовање до озбиљне болести - објаснио је Карако.
- Ово је потпуна промена у начину на који покушавамо да се боримо против болести. Ово је промена парадигме.
Студија фазе 3 обухватила је много више пацијената. Карако је рекао да је изазов доћи до ових пацијената у Израелу јер су многи већ вакцинисани и стога се не квалификују за студију.
Рекао је да је истраживачки тим такође спекулисао да би лек могао помоћи у смањењу инфективности пацијената, а тиме и вероватноћи њиховог ширења вируса на контакте у домаћинству. Они такође верују да би ово могло имати позитиван утицај на спречавање дуготрајне корона инфекције.