Да ли је ово НАЈМОЋНИЈА противваздушна одбрана на свету?! Ево шта Иран може да очекује након РАЗОРНИХ напада на Израел (ФОТО/ВИДЕО)
Ирон Доме је развијен у првој деценији овог века те је постао оперативан 2011. године.
Иран је лансирао ракете на Израел. Иранска државна телевизија тврди да је 80 одсто од око 200 пројектила лансираних на Израел погодило своје мете. Израелске одбрамбене снаге тврде како "нису упознате" да је неко повређен у нападу.
Израел је користио свој познати одбрамбени систем Ирон Доме или Гвоздену куполу за обарање пројектила, а, такође, имао је помоћ америчких војних снага у регији, након што им је Бела кућа наредила да интервенишу.
Шта је Ирон Доме (Гвоздена купола)?
За Израел се сматра да има најбољу противваздушну одбрану на свету, посебно развијену за одбрану од свих врста ракета и пројектила. На самом врху је противракетни систем Arrow 3 (недавно га је купила Немачка), намењен обарању балистичких пројектила великог домета. Иза њега је систем David's Слинг за обарање балистичких пројектила средњег домета, крстарећих пројектила и великих беспилотних летелица. За одбрану од ракета малог и врло малог домета Израел се ослања на ракетни систем Ирон Доме.
Ирон Доме је развијен у првој деценији овог века те је постао оперативан 2011. године.
Језгро система Ирон Доме састоји се од радара за откривање и праћење циљева, командног места и лансера. Радар је најсавременији АЕСА тип ЕЛ/М-2084 и производ је компаније ЕЛТА Системс. Његов крајњи домет посматрања је 256 наутичких миља (474 км) за циљеве као што су борбени авиони. У оквиру система Ирон Доме, радар се користи за рано откривање ракета, артиљеријских и минобацачких граната, праћење њихових путања лета и навођење пројектила до њих. Он детектује ракету пречника 122 милиметра на удаљености од око 70 километара.
Подаци с радара преносе се у Battle Манагемент & Weapon Цонтрол командно место. Оно је препуно врло моћних компјутера који у реалном времену обрађују радарску слику и процењују путању лета откривених циљева. Ако прорачуни покажу да ће ракета пасти на ненасељено подручје, систем не делује. Односно, делује само против претњи насељима, војним положајима, аеродромима и другим важним објектима.
Battle Манагемент & Weapon Цонтрол командно место надзире три до четири лансера у којима се налазе вођени пројектили пресретачи Тамир. Сваки лансер може да прими до 20 пројектила, што значи да сваки бојни брод има од 60 до 80 пројектила спремних за лансирање.
Стиже Ирон Беам
Израел је свестан да Гвоздена купола има велике мане. Највиша цена је ракета Тамир, за коју израелско Министарство одбране тврди да је 50.000 долара по комаду. То значи да је цена обарања сваке ракете минимално 50 хиљада долара, ако се користи само једна ракета, и до 100 хиљада долара ако се користе две.
Други проблем је ограничена количина пројектила у лансерима. Овај проблем се може решити или додавањем нових лансера са веома скупим Тамирима или револуционарним новим приступом. А тај је Гвоздена греда. Овај систем користи ласерски зрак снаге веће од 100 кВ уместо вођених пројектила. Захваљујући њој, цена сече ће пасти са 50 на 100 хиљада на неколико долара.
Једини проблем је што је Ирон Беам још увек у развоју. Бивши израелски премијер Нафтали Бенет најавио је први оперативни систем за годину дана у фебруару 2022. Међутим, Рафаел Advanced Дефенце Системс је најавио да ће развој бити завршен до краја 2024. или током 2025. године.
Србија Данас/Index.hr