ОН ЈЕ НОВИ ПРЕДСЕДНИК БРАЗИЛА: Мишел Темер положио заклетву
Мишел Темер положио је у Конгресу заклетву за председника Бразила, пар сати након што је Дилму Русеф Сенат сменио са тог положаја, а нови председник је потом одржао и први састанак Кабинета, јављају агенције.
Темер (75), искусни политичар десног центра који је постао љути непријатељ Русефове, поручио је да поправљање бразилске економије неће бити лако, али да му је приоритет да ове године повећа јавне трошкове, привуче стране инвестиције, смањи незапослост и почне реформу пензионог система, преноси Ројтерс.
ДИЛМА РУСЕФ ПОРУЧИЛА: Одлука о мом опозиву је пуч, видимо се ускоро!
Нови председник је на састанку Кабинета, који је уживо преносила телевизија, упозорио да неће толерисати поделе унутар своје коалиције. Темер је на састанку изгледао забринуто што су неки од његових савезника дали опозваној председници Дилми Русеф политичка права, а да нису претходно консултовали његову владу, примећује британска агенција.
Ко је човек који је заменио Дилму?!
Конзервативни Темер (75), који је донедавно био потпредседник Бразила, а у међувремену је преузео руковођење земљом од маја када је Русеф суспендована, довршиће њен мандат до 2018. године. Темер је именовао нову владу са агендом да Бразил преоријентише удесно после више од деценије левичарске владавине, током које је 29 милиона људи извучено из сиромаштва, али и током које је земља утонула у корупцију и доживела економски суноврат.
Остаје неизвесно да ли ће Темер имати довољну подршку гласача да спроведе болне реформе уз строгу штедњу које је обећао, оцењује АФП.
Бразилски Сенат сменио је раније данас са положаја левичарску председницу Русеф због кршења буџетских закона, чиме је окончана процедура опозива која је поларизовала ову латиноамеричку земљу и паралисала њену политику у протеклих девет месеци.
Сенат је такође, одвојеним гласањем, одлучио да Русефовој неће бити забрањено да обавља јавне функције. Обављање јавних функција јој је, иначе, према бразилском закону, могло бити забрањено у наредних осам година.
Русеф је одбацила је одлуку Сената о њеном опозиву као "парламентарни пуч" и најавила да ће жалити на ту одлуку, обећавши повратак своје Радничке партије на власт и позвавши присталице да се боре против конзервативне агенде која је добила замајац њеним опозивом. Русеф (68) је смењена после 13-годишње левичарске владавине у највећој економској земљи Латинске Америке.