ЈЕДНА ДОЗА ВАКЦИНЕ НЕЋЕ БИТИ ДОВОЉНА: Британци ће примити две врсте цепива, имунизација нас чека сваке године?
Британци се већ припремају за примање још једне дозе вакцине.
Велика Британија данас је постала прва држава на свету која је започела вакцинацију против ковида 19 цепивом које су направили Фајзер и Бионтек.
Али, по свему судећи, Британци неће примити само једну вакцину, већ две.
ВАКЦИНИСАО СЕ И ШЕКСПИР: Декица (81) други примио цепиво, својим именом привукао светску пажњу
ДО САДА НЕЗАБЕЛЕЖЕН ПРОЦЕНАТ УСПЕХА: Вакцина против корона вируса ефикасна до 97 одсто!
СИТУАЦИЈА У АМЕРИЦИ ВЕОМА АЛАРМАНТНА: "Имаћемо талас преко таласа, сваког минута умре по једна особа"
Како пише Daily Mail, британски научници ће покушати да људима дају више врста вакцина против ковида 19 како би подстакли различите делове имунолошког система да се боре против корона вируса.
Научници из Националне радне групе за вакцине најавили су да ће вакцинација бити обављена у две фазе – становништво ће најпре добити Фајзерову и Бионтекову вакцину, а онда још једну (највероватније оксфордску) која ће, како објашњавају, појачати и употпунити дејство прве.
Теоретски је већ доказано, на реду је тестирање у пракси
С обзиром на то да вакцине које су прошле трећу фазу испитивања делују на различите начине, узимање доза различитих цепива могло би да појача имуни одговор и пружи бољу, дуготрајнију заштиту.
Шеф британске Радне групе за вакцине Кејт Бингам рекла је да ће истраживачи у Великој Британији започети испитивања ове методе следеће године.
- Теоретски, вакцине дате на овај начин боље функционишу, а сада је прилика да то и тестирамо у пракси - изјавила је Бингам.
Тестирање би, како је најављено, могло да траје два месеца, а "у игри" ће бити само вакцине које одобри британска Влада и за које је доказано да су сигурне и ефикасне и када се добију самостално.
Зашто једна вакцина није довољна?
Британци имају одговор на ово питање: различите вакцине стимулишу различите делове имунолошког система - главне супстанце су антитела и Т ћелије.
- Прва заштита била би обезбеђена једном вакцином, а друга би могла да уследи или за 28 дана или за два месеца другим цепивом против ковида 19. Вакцине које садрже вирус покрећу много снажнији ћелијски одговор од, рецимо, вакцина које су базиране на мРНК. Антитела блокирају унос вируса у ћелије, а Т ћелије идентификују оне ћелије које су заражене и затим их елиминишу. Тако се може ојачати одговор имуног система и обезбедити боља заштита од инфекције - објаснила је Бингам.
Чланови Националне радне групе за вакцине подсетили су да је одобрење прве мРНК вакцине на свету "најузбудљивија ствар која се догодила у вакцинологији".
Вакцинисање сваке године
Вакцине против ковида 19 могле би да постану попут вакцина против сезонског грипа – људи би их примали сваке године.
Најављено је, такође, да ће сви Британци који се буду вакцинисали против ковида 19 бити годинама праћени како би се установило да ли развијају нежељене ефекте и како њихов имуни систем реагује на вакцину.
Вакцина коју су произвели Фајзер и Бионтек је мРНА вакцина, прва такве врсте која је икада одобрена и која делује убризгавањем генетског материјала из корона вируса у тело.
Она функционише тако што телу даје упутство да производи протеин који се налази на површини корона вируса, а онда имуни систем научи да препознаје и производи антитела против тог протеина.
Модернина вакцина делује на исти начин.
Међутим, оксфордска вакцина базирана је на виралном вектору, односно аденовирусу. У Великој Британији већ је спремно више од четири милиона доза ове вакцине, а званично одобрење за употребу очекује се овог месеца.