ЈЕДНА ВАКЦИНА ЈЕ ПОСЕБНО ЕФИКАСНА: Стручњаци открили које цепиво се најбоље бори са НОВИМ СОЈЕМ
Кинеска вакцина показала је најбољу ефикасност у борби са новим сојем вируса.
Кинеска вакцина која користи "мртву" верзију вируса ефикаснија је у борби против нових сојева корона вируса, сматрају научници.
Такве вакцине, укључујући Синофармову, користе "мртву" верзију вируса и нуде заштиту на више подручја.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/26/profimedia-0571044580.jpg?itok=ZuWkw1jX)
Модерна: Преговарамо с владом САД о продаји 100 милиона доза вакцине против короне
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/01/25/83698881_2478765189063362_7434888951187374080_n.jpg?itok=C8LPsPVP)
ЕПИДЕМИЈА ПОД ВЕЛОМ ТАЈНИ И ЗАТАШКАВАЊА: Пет кључних дана у развоју корона вируса
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/27/profimedia-0193815298.jpg?itok=lwFfD7YA)
ПРЕДСТАВНИК АСТРА ЗЕНЕКЕ ПРЕЛОМИО: Коначно одлучено да ли ће бити састанка са Европском комисијом
То значи да могу боље да се боре против различитих мутација корона вируса, пренео је часопис "Нешенал" на енглеском језику који излази у Абу Дабију.
Професор биохемије на Факултету за биохемију и имунологију на Тринити колеџу у Даблину Лук О'Нил изјавио је да због тога што се инактивиране вакцине заснивају на целом вирусу, имунолошки систем може имати "много више оружја за борбу".
До сада је одобрено неколико вакцина против корона вируса.
Већина, укључујући Фајзер-БиоНТекову, Модернину, Окфорд-АстраЗенекину и руски Спутник В циљају протеин на површини корона вируса, односно шиљак који вирус користи за улазак у ћелије.
Варијанте корона вируса које су се појавиле последњих месеци у Великој Британији, Јужној Африци и Бразилу, укључују бројне мутације шиљка, за које стручњаци кажу да могу учинити вакцине мање ефикасним.
- Остале вакцине су само за борбу против површинског дела протеина, па ако вирус мутира, вакцина можда неће функционисати - рекао је професор О''Нил за "Нешенал".
Према његовим речима, вакцине са целим вирусом вероватно ће деловати против било које варијанте.
О'Нил је рекао да још није јасно колико ће вакцине које циљају на шиљак бити ефикасне против нових варијанти и додао да постоје знакови да би Фајзерова вакцина могла да створи антитела против британске верзије.
Током викенда водећи амерички стручњак за заразне болести Ентони Фаучи упозорио је да Фајзерова вакцина и друге вакцине можда неће бити толико ефикасне у заштити од нових варијанти вируса.
То је веома забрињавајуће, јер се верује да је нова варијанта, која се појавила у Великој Британији и Јужној Африци заразнија и да може да има већу стопу смртности.