ЈЕДНИМ ПОТЕЗОМ ИЗБРИСАО ТРАМПА! Бајден преко Доналда прави своје наслеђе: Какве планове нови председник има за свет?
Само неколико сати током инаугурације у среду Бајден је потписао 15 председничких указа
Протекао је други дан како је Џо Бајден преузео функцију председника Америке, а нови шеф Беле куће већ има пуне руке посла. Одмах након полагања заклетве почео је са потписивањем наредби којима поништава кључне одредбе претходника Доналда Трампа.
"ЧИНИ СЕ КАО ВРЛО СРЕЋАН СТАРАЦ КОЈИ СЕ РАДУЈЕ ПРЕДИВНОЈ БУДУЋНОСТИ" Грета Тунберг се изругала Трампу (ФОТО)
ВЕЛИКО ЖАРИШТЕ КОРОНЕ НЕ МИРУЈЕ: Ситуација у Италији тешка,преминула 521 особа
СТИГАО СИНОВАК: Почела вакцинација особа старијих од 85 година у њиховим домовима
Сваког јануарског дана на Бајденовом столу наћи ће се нова тема којом ће се позабавити, али ће спринт за демонирање Трамповог наслеђа трајати првих 100 дана његове владавине током којих ће се он, судећи према најављеном плану, трудити да Американци забораве да је Трамп икада био у Белој кући.
Само неколико сати током инаугурације у среду Бајден је потписао 15 председничких указа и две наредбе федералним агенцијама. Најважније међу њима су обустављање процеса повлачења из Светске здравствене организације и поновно прикључивање Париском климатском споразуму.
Једним потезом Бајден је поништио забрану уласка у Америку грађанима земаља са већинским муслиманским становништвом и обуставио изградњу зида дуж границе са Мексиком. Такође је потписао и указ о обавезном ношењу заштитних маски на федералним поседима, о гарантовању расне равноправности, као и фокусирање на Медицаид, државни и савезни програм који плаћа трошкове лечења за особе са ниским примањима старости између 19 и 64 године.
У среду је на дневном реду била борба против пандемије корона вируса, па је Бајден потписао више од 10 наређења на ту тему, међу којима су она о ношењу маски у јавним превозима и авионима. Бајден планира да потпише и наредбе о формирању ковид одељења за тестирање, како би се повећао број тестова.
Овај петак биће посвећен економији, што укључује Медицаид и осигурање за случај незапослености. Теме за следећу недељу биће "купујмо америчко", здравствена заштита, климатске промене и миграција. У фебруару ће се фокусирати на оно што је у календару уписано као "враћање Америке на место које јој припада у свету".
До 30. априла Бајден планира да убеди Американце да носе маске, да 100 милиона грађана буде вакцинисано, да већина школа буду отворене, а помоћ од 1,9 билиона долара усвојена.
Бајден ће се позабавити овом дугачком листом обавеза док се у Конгресу буде водило суђење за опозив његовог претходника.
- Као ветеран националне политике, Бајден схвата да је време најцењенија роба за сваког новог председника - пише председнички историчар Џулијан Зелизер.
Бајден, у овој хиперпартијској ери зна да има мало времена на располагању пре него што политика преузме примат над његовом владавином, пише Си-Ен-Ен. Вероватно се добро сећа како су републиканци глумили опструкционисте током оба мандата Барака Обаме и одбијали да прихвате његове законе. Обама је свој мандат започео са већином од 60 гласова у Сенату, а бајден са 50, па је стога у лошијој позицији.
Такође се догађају и неочекиване ствари. Обама је изгубио то кључно 60. место када је Теди Кенеди умро и његово место заузео републиканац који је победио на специјалним изборима.
Да би успешно спровео своје планове, Бајден ће морати да задржи све који су у демократском табору на својој страни и затражи помоћ од колебљиве групе републиканаца, што ће захтевати агресивност и хитност.
Бајден ће провести прве дане на функцији бавећи се бројним домаћим кризама које је наследио од Трампа. Међутим, пренос власти на најмоћнијим изборним функцијама на свету обично значи и промену спољне политике. Глобални фокус у наредне четири године биће углавном повратак светског поверења у Америку након хаотичне спољне политике Трампове администрације, пише Си-Ен-Ен.
У свом обраћању на инаугурацији, Бајден је говорио о тренутку "обнове и одлучности“ и описао је своју победу као "тријумф циља демократије“. Поновио је важност обнављања јединства и светости демократије широм Америке. Говорио је, као и многи председници пре њега, да је Америка светионик за свет.
Бајденов говор није дао неке веће спољнополитичке најаве, али је покушао да увери гледаоце широм света да ће његова Америка бити поузданији и стабилнији глобални партнер. Његова директна "порука онима изван наших граница" била је да је Америка тестирана, али да ће "поправити савезе и поново успоставити контакт са светом" као "поуздан партнер за мир и сигурност“.
То сугерише повратак у предтрамповску еру у којој је Америка предводила западни поредак. Међутим, поништавање неких Трампових глобалних акција због којих је Америка изгубила кредибилитет у свету могло би захтевати више труда од издавања неколико налога.
Трамп је само прошле недеље запалио низ дипломатских пожара које Бајден треба да угаси. Испровоцирао је Кину укидањем ограничења на контакте између америчких званичника и представника Тајвана, одредио побуњенике Хута у Јемену као страну терористичку организацију и именовао Кубу државним спонзором тероризма. Без обзира на то што их је спровела одлазећа администрација, ове акције довеле су до тензија за чије ће умиривање бити потребно више од неколико помирљивих речи.