Једно од најсушнијих места на планети под водом први пут после неколико деценија: Становници са дивљењем посматрали овај феномен (ФОТО/ВИДЕО)
Југоисточна Сахара, позната по сушним условима, доживела је кишу која је премашила годишње просеке, а језеро Iriqui, суво више од 50 година, поново је напуњено.
У невероватном обрату времена, регион Марока у оквиру Сахаре доживео је изузетне падавине које нису забележене деценијама. тачније пуних 50 година. Овај феномен, који је привукао пажњу становника и светских истраживача, забележен је дроном, откривајући трансформацију сушног пејзажа у бујно окружење.
Југоисточна Сахара у Мароку, позната као једно од најсушиих места на свету, ретко доживљава кишу у касно лето. Мароканска влада саопштила је да су два дана падавина у септембру премашила годишње просеке у неколико подручја која добијају мање од 250 милиметара (10 инча) кише годишње, укључујући Тату, једно од најпогођенијих подручја.
У Тагоуниту, селу које се налази око 450 километара (280 миља) јужно од главног града Рабата, забележено је више од 100 милиметара (3,9 инча) кише у само 24 сата.
Ове олује створиле су запањујуће призоре воде која се слива кроз сахарске песке, окружене замковима и пустињском флором. НАСА сателити приказали су како вода пуни језеро Iriqui, познато језеро које се налази између Загоре и Тате, а које је било суво више од 50 година. У пустињским пределима које посећују туристи, 4x4 возила пролазила су кроз бујице, док су становници са дивљењем посматрали овај феномен.
- Прошло је 30 до 50 година откако смо имали овако много кише у тако кратком временском периоду - рекао је Houssine Youabeb из Мароканске генералне дирекције за метеорологију.
Ова неочекивана киша донела је наду за обнову екосистема у регији и побољшање услова живота становништва који се годинама боре са сушом. Становници се окупљају да прославе овај невероватан феномен,и надају се да ће падавине донети трајне промене у овој прелепој, у овој изузетно изазвоној регији.