ЈЕЗИВЕ ПРОГНОЗЕ НАУЧНИКА: Можда НИКАД НЕ ДОБИЈЕМО вакцину против короне, једна ствар ће вас ОСВЕСТИТИ
Генетска стабилност вируса је такође битна.
Тешко је претерати са наглашавањем важности развоја вакцине против новог корона вируса. То је брзи пут за повратак нормалном животу и разлог зашто је министар здравља Велике Британије Мет Хенкок рекао да ће Британија у развој вакцине уложити све што је могуће.
НЕВИЂЕНИ ГАФ ТРАМПОВЕ ПОРТПАРОЛКЕ: Обелодањени председникови лични подаци, угрожена му приватност (ФОТО/ВИДЕО)
ИРАН ЖЕСТОКО ЗАПРЕТИО АМЕРИЦИ: "Оставите наше бродове или ће БИТИ ПРОБЛЕМА", свет стрепи од НОВОГ РАТА
"ДА СЕ ЈА ПИТАМ СТРПАО БИХ СВЕ ТЕ БУДАЛЕ У ЗАТВОР": Болсонаро псује, прети и намерава да учини једну опасну ствар (ВИДЕО)
Ипак, постоји могућност да никада нећемо добити вакцину против коронавируса. Ијан Семпл, уредник научне рубрике угледног Гардијана, доноси чланак у којем објашњава зашто.
Цитирао је главног медицинског службеника Енглеске Џонатана Ван-Тама који је изјавио да нема стопостотне сигурности да ће се доћи до вакцине.
- Вакцине су у принципу једноставне, али комплексне у стварности. Идеална вакцина штити од инфекције, спречава ширење заразе и то ради на сигуран начин. Али ништа од тога није једноставно направити, као што нам показује и историјат вакцина - напомиње Семпл.
Наводи да је више од 30 година прошло откако су научници изоловали вирус ХИВ који узрокује АИДС, али и даље немамо вакцину. Денга грозница је идентификована још 1943., али тек прошле године је одобрена прва вакцина против ње.
Најбрже икад произведена вакцина је она против заушњака. Читав процес је трајао четири године.
Научници су већ радили на вакцинама против коронавируса, тако да не почињу од нуле. Ипак, највећа је забринутост у томе што коронавируси у човеку не покрећу имуност која траје дуго. Готово четвртину обичних прехлада узрокују коронавируси, но имуни одговор толико брзо одлази да се људи већ седеће године могу опет заразити.
Научници са Оксфорда који развијају вакцину недавно су анализирали крв пацијената који су се опоравили од новог коронавируса и пронашли су да ниво антитела расте у првом месецу након оздрављења, али онда такође почиње падати.
Њихове колеге са Универзитета Рокфелеру Њујорку открили су да већина опорављених од covida-19 који нису отишли у болницу није имала антитела.
Хоћемо ли добити вакцину?
Одговор на то питање је следећи. Вероватно да. Процес је, додуше, веома компликован, а главни нагласак је стављен на строге контроле безбедности како вакцина не би узроковала опасне нуспојаве. Тренутно је у целом свету у развоју више од 100 вакцина.
- Навероватније, вакцина против новог коронавируса неће бити 100% ефикасна. У развоју се користи барем осам различитих приступа. Идеално, вакцина коју добијемо ће створити константан и висок ниво антитела за уништавање вируса и стварање Т-ћелија за уништавање заражених ћелија. Ипак свака вакцина је другачија и данас нико не зна какав је одговор имунолошког систем довољно добар.