ЈЕЗИВО ИЛИ НЕ: Током целе године на гробље доносе цвеће, тамјан и пилиће, а ОВО ЈЕ РАЗЛОГ (ФОТО, ВИДЕО)
Невероватно
На ободу веома прометне пијаце у Гватемалској висоравни, на југу те централноамеричке земље, тишина се шири иза капије гробља Цементерио Генерал. Иза његове стерилне спољашњости, међутим, крију се стотине живописних надгробних споменика који наткривају брдо.
Језиво насеље за ПОКОЈНИКЕ надомак Београда: Бизаран тренд ШОКИРА пролазнике (ФОТО)
За новопридошле посетиоце, ова смена колорита можда делује неприкладно нечему што је повезано са одласком са овог света. Према мајанској традицији, међутим, поштовање живих према мртвима подстиче живе да свој живот проживе у спокоју, не стрепећи од неизбежности смрти.
У култури мајанског наслеђа народа Киче, који настанује град Чичикастенанго, цвеће, тамјан и пилићи доносе се на гробље током целе године. Породице сваке године за Дан мртвих, који се обележава почетком новембра, фарбају гробове својих најмилијих који више нису са њима.
Свака боја има своју симболику. Бела представља чистоту, тиркизна је боја жаштите, жута означава животну снагу Сунца, док остале боје и нијансе предствљају почаст преминулом која се одаје његовим омиљеним колоритом.
Мајански ритуали снажно су утицали на католицизам у Гватемали, који је на том подручју присутан од доласка шпанских конквистадора у 16. веку. То се најбоље може сагледати из светог рукописа народа Киче "Попол Вух", који датира из периода пре колонизације.
Према наводима из тог списа, мртви станују у подземном свету Шибалаба, из кога са живима комуницијрају путем снова. Пут у живот после живота, међутим, зависи од правилно изведеног ритуала, у коме боје играју важну улогу.
Уколико ритуал није изверен по превилима, сахрањени остаје заробљен у простору између живих и мртвих, са којим је свака комуникација прекунута. Ово веровање је и дана данас веома снажно у народу Киче.