ЈЕЗИВО: Појавио се списак животиња из зоолошког врта које ће морати да закољу због корона вируса
Директорка једног зоолошког врта у Немачкој каже да ће можда морати да закољу неке животиње како би нахранили друге. Широм земље су зоо-вртови у тешким финансијским недаћама откако нема посетилаца.
То је била изјава од које се кожа јежи. Верена Каспари, директорка зоолошког врта у Нојминстеру, у присуству новинара агенције ДПА наглас је размишљала о томе шта би се могло догодити ако се криза са короном заоштри.
Како да за Ускрс освојите новац од куће: Довољно је да урадите ЈЕДНУ СТВАР
ДАЈТЕ 400 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ИЛИ СЛЕДИ РАСПАД! Макрон упозорава ЕУ: Европска унија губи смисао, прети јој колапс
ИЗ ЈЕДНЕ ЕПРУВЕТЕ ПОТЕКАО COVID-19? Америка је ОВУ лабораторију у Кини ОПТУЖИЛА за пандемију (ВИДЕО)
- Уколико, а то је стварно најгора могућа опција, уколико не будем више имала новца за храну животиња или ако мој добављач хране због рестрикција не буде могао да испоручује - онда бих клала неке животиње, како бих нахранила друге - рекла је Каспари. Чак је већ састављена и листа животиња које би прве отишле под нож.
Животињски парк Нојминстер на северу Немачке је тренутно затворен, као и сви други зоолошки вртови. И то већ седмицама. То значи да нема посетилаца, па ни главног извора прихода.
Док многа предузећа могу у кризним периодима да смање трошкове, зоолошким вртовима то једва да је могуће. Јер животиње морају да једу, да имају медицинску негу и живе у чистим просторима - свеједно да ли има посетилаца.
- Зоолошки врт у Келну има трошкове од 50.000 евра дневно - каже Фолкер Homes из Удружења зоолошких вртова. Том удружењу припада 56 вртова у Немачкој с укупно око 35 милиона посетилаца годишње.
Пример из Минхена - тамошњи животињски парк Хелабрун је већ има мањак од два милиона евра. При том храна и није највећи проблем.
- Трошкови особља износе око 50 одсто свих трошкова наших зоолошких вртова - каже Homes.
Зоолошки врт у Нојминстеру с нешто мање од 200.000 посетилаца годишње спада међу мање вртове. Субвенције града или државе не добија и тренутно преживљава само захваљујући донацијама. Отуда и драстичне речи директорке.
- Код нас нема шансе да се животиње убијају из економских разлога - нама је добробит животиња на првом месту", каже Маркус Кехлинг из сафари-парка Штукенброк. Слично је и у животињском парку Ходенхаген код Хановера: "Ми немамо никакав попис животиња које би требало из економских разлога дати другима за храну - каже портпаролка.
- Можда би зоолошки вртови ускоро могли барем делимично да се отворе уз нека ограничења - предлаже Homes. При том би се могао одредити максималан број посетилаца како би се држало одстојање, а ресторани у оквиру вртова остали би затворени.
Како не би били заборављени од политичара, Удружење зоолошких вртова се обратило директно канцеларки Ангели Меркел. Траже хитну помоћ у износу од 100 милиона евра. Можда је драстична изјава о клању стигла у правом тренутку да свима стави до знања колико је ствар озбиљна.