ЈОШ ЈЕДНА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНЕ: Вирус ПРЕХЛАДЕ је кључан у борби против короне!
За развој нове вакцине користи се генетски модификовани вирус прехладе
У Великој Британији покренуто је велико испитивање вакцине против корона вируса. Ради се о трећем таквом у земљи, јавља BBC.
"СПУТЊИК В" СПРЕМАН ЗА ИСПОРУКУ: Венецуела већ у јануару добија руску вакцину против короне
СТИГЛО ПОЈАЧАЊЕ: У Јереван слетело још 20 авиона са руским мировњацима (ВИДЕО)
ПОСЛЕ СКОРО МЕСЕЦ ДАНА: У јавности виђен лидер Северне Кореје
Вакцину је развила белгијска фирма Јансен, а користи генетски модификовани вирус прехладе који би функционисао тако да "тренира" имунолошки систем.
Ово тестирање почиње недељу дана након што су прелиминарни резултати показали како је друга вакцина, Фајзерова, достигла ниво ефекасности од 90 посто.
Међутим, за заустављање пандемије вероватно ће бити потребне нове врсте вакцина.
Наиме, вакцина које су развиле фирме Фајзер и БиоНТек изазвала је глобално узбуђење, али још увек није одобрена за употребу и још увек се не зна колико добро делује код старијих особа нити колико дуго траје имунизација.
Стога се развој вакцина против корона вируса наставља јер је другачији приступ потенцијално бољи у различитим добним групама, а имунизација целе планете би за једну фирму било превише.
- Заиста је важно да проводимо тестирања многих вакцина различитих произвођача. Једноставно не знамо како ће се понашати свака од ових вакцина и не можемо бити сигурни да ће дистрибуција вакцина бити делотворна и сигурна ако на имунизацији ради само један произвођач - рекао је проф. Сол Фост, директор Клиничког истраживачког центра НХР Саутемптон, који ће водити испитивање.
До првих резултата могло би проћи од шест до девет месеци.
Фајзерови прелиминарни подаци обећавајући су за Јансенову вакцину јер оба циљају на ефективност "спике протеина", једног од делова вируса.
Јансен користи вирус прехладе који је генетски модификован како би био безопасан и на молекуларном нивоу више личио корона вирусу. То би требало оспособити имунолошки суистем за препознавање и борбу против корона вируса.
Овај приступ сличан је вакцини које развијају Оксфорд и АстраЗенека, а која се такође тестира у Великој Британији. Суптилна разлика је у томе што вакцина Јансен користи вирус који нормално зарази људе, а Оксфорд и АстраЗенека користе вирус који зарази шимпанзе.
Битно је напоменути како су сви ови приступи релативно нови и експериментални. Ипак, вакцина које од септембра развија Новавакс користи традиционалнију методу убризгавања вирусних протеина.
Укупно 25.000 људи већ суделује у истраживањима вакцина против корона вируса у Великој Британији.