НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ ГДЕ ЈЕ РИЗИК НАЈВЕЋИ: Ово место у авиону најопасније за ширење вируса корона
Додир са контаминираним површинама свакако игра значајну улогу у преношењу заразе
Места са највећим ризиком за ширење вируса корона у авионима су откривена. Према истраживању које је спровео Универзитет медицинских студија Сунчунхјанг у Јужној Кореји утврђено је да су тоалети подручја са највећим ризиком од ширења вируса у току лета.
БЕЛОРУСКА ОПОЗИЦИЈА ТРАЖИЛА ПОМОЋ РУСИЈЕ? Добили су јасну најаву како би то прошло
МУШКАРЦА УБИЛА АЈКУЛА: Први напад морске звери још од 1962. године, хитна помоћ није могла да га спасе
РУСКА ВАКЦИНА НЕЋЕ БИТИ ИСТА ЗА СВЕ? "Спутник 5" имаће две категорије, а ево и по чему ће се оне разликовати
А након тоалета најопаснија места су заједничке просторије и уопштено места која путници најчешће додирују.
Тим истраживача се бавио проучавањем лета од Милана до Сеула, који је био организован 31. марта, у време кад је Италија бележила пораст броја заражених. На лету је требало да буде укрцано 310 путника. Међутим, приликом тестирања је код њих 11 утврђено присуство корона вируса, па им није било дозвољено укрцавање.
По слетању у Сеул апсолутно сви путници су били у изолацији у трајању од две седмице. Првог дана карантина је шесторо њих добило позитиван налаз након тестирања, мада су били асимптоматски. Последњег дана карантина је једна жена била позитивна, што подразумева да је у току лета заражена, а зна се да је користила тоалет у авиону.
У студији је објашњено да је та жена носила маску све време трајања лета, али ју је скинула само док је била у тоалету. Тоалет су посетили и путници који су седели у њеној близини, укључујући и оне који се сматрају асимптоматским случајевима.
Тачније, та жена је седела на три реда удаљености од пацијента код кога је дијагностикован асимптоматски вид заразе. Како је три седмице пре лета била у кућној изолацији и то сама код куће, а није користила јавни превоз да би стигла до аеродорома, највероватније је заражена током лета посредним контактом са асимптоматским пацијентом.
Студија даље објашњава да је мало вероватно да је преко специјалних филтера у авиону вирус пренет из ваздуха, као и да контакт са зараженим људима који се укрцавају, али и додир са контаминираним површинама свакако играју значајну улогу у преношењу заразе.
ИНДИЈА БЕЛЕЖИ НОВИ ЦРНИ РЕКОРД: Највећи број преминулих досад, број заражених достигао 4,3 МИЛИОНА
НАЈВЕЋИ БРОЈ ОБОЛЕЛИХ ОД МАЈА! Британски научници оштро упозоравају на опасности короне, знају шта је проблем
ПОЧИЊЕ ВАКЦИНАЦИЈА У РУСИЈИ: Ко ће имати приоритет и који су критеријуми?
ТУРСКА РАЗОЧАРАНА: Анкара незадовољна пресудом за убиство новинара у конзулату
Примили вакцину против короне, ПА СЕ "ПОДМЛАДИЛИ": Ево какав је утицај "Спутњика В" на СТАРИЈЕ ЉУДЕ