ТАЧКА УСИЈАЊА: Ове морске територије могу бити узрок ОПАСНОГ СУКОБА! (ФОТО)
Јужно кинеско море предмет је оштрих препуцавања између светских сила САД и НР Кине.
Не тако давно је Стални арбитражни суд у Хагу одлучио да Народна Република Кина нема историјско ексклузивну контролу над Јужним кинеским морем те је тиме подстакао противкинеске оптужбе које су изнели Филипини. Кина је пресуду назвала темељеном на злонамерности и не сматра се везаном за њу. Пекинг и даље тврди да је већина Јужног кинеског мора, укључујући гребене и острва, под кинеским суверенитетом. Међутим, суд у Хагу је утврдио да је Кина прекршила филипинска суверена права, и да је додатно узроковала штету коралном гребену изградњом вештачких острва.
Стране у спору се препиру вековима око тога који народ има већа права на контролисање, рибарење и пловидбу Јужним кинеским морем. Али су тензије убрзо достигле веома висок ниво претходних година. Кина, Вијетнам, Филипини, Тајван, Малезија и Султанат Брунеј имају сукобљене ставове по питању контроле над водама Јужног кинеског мора.
ВАШИНГТОН БРИНЕ ЗБОГ ЈАЧАЊА КИНЕ: Пекинг интензивно увећава бројност обалске страже (ВИДЕО)
Простор Јужног кинеског мора који Кина својата због спора у плићацима Скарбороу и Спратлис Филипини и Кина имају ограничене дипломатске односе. Вијетнам, Тајван, Малезија и Брунеј, такође, имају своје интересе у регији која је већином ненастањена, али поседује значајне природне ресурсе, међу њима богате рибље фондове, нафту и плин у подморју.
Кина је потврдила своје присуство појачаним војним патролама у овим водама. Званичан став САД јесте да нису заузели страну у спору који траје веома дуго, међутим, ипак су послали војне бродове и авионе у близини спорних острва, називајући тај чин "слободом пловидбе" како би се "осигурао приступ кључним правцима пловидбе и летова".
ОПАСАН ПРЕСЕДАН САД-а! Приближили се кинеским острвима и ПОДИГЛИ ТЕНЗИЈУ И НАПЕТОСТ!
Одмах након слања кинеских и америчких бродова у ову веома напету област југоисточне Азије, уследила је размена протестних нота због јачања милитаризма у области. Постоје страхови да би ово могла бити варница која може довести у будућности до већих последица.
Највећи спор је око два архипелага острва Параселс и архипелага Спратлис. Први архипелаг се налази ближе кинеској обали, док је други много ближи Филипинима и Малезији. Реч је о великој групи спорних острва око којих ни једна страна у спору не жели да попусти.
ХОЋЕ ДА "ОБУЗДАЈУ" АЗИЈСКОГ ЏИНА: Америка поново опкољава Кину
НР Кина се позива на чињеницу да је кинеска флота вековима пловила, трговала и господарила овим водама. Чак се позивају на сам назив мора - Јужно кинеско море. Области овог мора обилују природним ресурсима и богатствима, па се и у томе огледа један од разлога утркивања двеју великих сила и околних регионалних држава.
Кина захтева велику територију коју неки називају и "девет- испрекиданих линија" које се протежу миљама јужно и источно од најјужније провинције Хаинан. Кина упозорава да су острва припадала кинеском народу вековима уназад што потврђују мапама из 1947.године.
Филипини са друге стране не желе да прихвате могућност да острва која су географски много ближа њима, заврше у границама неке друге државе.
НАЦИОНАЛНА ОДБРАНА? Кина распоређује ракете на својој територији
Геополитички гледано, Филипини су под значајним америчким утицајем и један од кључних америчких савезника у Југоисточној Азији, и простор са ког САД могу да посматрају и контролишу Кину. САД теже да се наметну као озбиљан спољнополитички фактор над облашћу како би имале увид у јужне области Кине, на чију глобалну експанзију не гледају нимало благонаклоно.
ВАШИНГТОН ЗНА: Зашто Кина гради мистериозна острва у Јужнокинеском мору?
Вијетнам оспорава кинеско историјско објашњење, указујући да Кина никада није потврдила суверенитет над острвима пре 1940. године. Вијетнам указује да је активно владао на оба архипелага Параселс и Спратлис још од 17. века - и кажу како имају документацију као доказ.
Малезија и Брунеј такође полажу право на територије у Јужном кинеском мору и кажу да припада њиховим економским зонама као што је дефинисано према УНЦЛОС - Конвенцији Уједињених нација о праву мора.
Брунеј не тражи спорна острва већ полаже право на море, док Малезија захтева део острва архипелага Спартлис.
НОВИ СУКОБИ: Америка осудила Кину због изградње вештачког острва, Кина се жестоко брани
Филипини су захтевали међународну арбитражу. Током 2013. захтевали су од Кине да оспори своју тврдњу о суверенитету над острвима, што Кина вероватно никад неће учинити.
Током јула 2016, Трибунал је подржао случај, рекавши да је "Кина прекршила право Филипина на суверенитет".
Кина, међутим није прихватила одлуку Међународног суда у Хагу, и сматра је неоснованом.
Каква ће бити ситуација око ових острва, остаје нам да видимо. Једно је сигурно, а то је да Кина никад неће признати одлуку Суда у Хагу и настојаће да по сваку цену брани свој суверенитет над Јужним кинеским морем.