КАДА ЈЕ ЊУ УГЛЕДАО СВЕ ЈЕ БИЛО МНОГО ЛАКШЕ! Асанж коначно крочио у Аустралију а ево ко га је срдачно ДОЧЕКАО на аеродрому (ФОТО)
Џулијан Асанж је од данас званично слободан човек и вратио се кући у Аустралију.
Оснивач Викиликса је пристао да призна кривицу по једној тачки оптужнице за заверу ради прибављања и обелодањивања поверљивих докумената америчке националне одбране, према поднесцима америчког Окружног суда за Северна Маријанска острва.
Асанж је снимљен након што је слетео у Аустралију где га је на аеродрому дочекала супруга Стела Асанж.
На почетку саслушања о признању кривице судија је подсетио Асанжа да се вратио у Сједињене Државе и да је овај суд „најмањи, најмлађи и најудаљенији од главног града земље“. Асанж је у судници изгледао опуштено, у црном сакоу и браон кравату, док је био поред својих адвоката.
Он је снимљен након што је напустио судницу у Сајпану на Маријанским острвима и упутио се у Аустралију, где је слетео авионом.
Викиликс је 2010. објавио стотине хиљада поверљивих америчких војних докумената о ратовима Вашингтона у Авганистану и Ираку, што је највећи безбедносни инцидент те врсте у америчкој војној историји, уз низ дипломатских депеша.
Асанж је оптужен за време администрације бившег председника Доналда Трампа због масовног објављивања тајних америчких докумената, које је процурила Челси Менинг, бивша аналитичарка америчке војне обавештајне службе која је такође кривично гоњена по Закону о шпијунажи.
У више од 700.000 докумената било је дипломатских депеша и извештаја са бојног поља, као што је видео снимак из 2007. на којем је амерички хеликоптер Апач пуцао на осумњичене побуњенике у Ираку, и убио десетак људи, укључујући двоје новинара Ројтерса. Тај видео је објављен 2010.
"Шта год да је Асанж, он није шпијун"
Бивши главни уредник Гардијана Алан Русбриџер рекао је данас да је ослобађање оснивача Викиликса Џулијана Асанжа добра вест, али је додао да му је жао што је он прихватио нагодбу за оптужбу за шпијунажу, јер "шта год да је Асанж, он није шпијун".
-Заправо нико не мисли да је оно што је он радио била шпијунажа. Ако је покушај био да се смањи извештавање о националној безбедности, бојим се да је то вероватно успело - рекао је Русбриџер за Ројтерс.
Русбриџер, који је био уредник Гардијана од 1995. до 2015. године, пишуци за часопис "Проспект", чији је сада уредник, наводи да је правна битка око Асанжа сада постала "нешто налик срамоти".
-Да је Асанж слободан, по мом мишљењу је веома добра вест - пише он и додаје да је лоша страна тога што је ту слободу освојио тако што је морао да призна прекршај према америчком Закону о шпијунажи из 1917. године.
Према његовим речима, Асанж није шпијун.
-Издавач, новинар, активиста, информациони анархиста, узбуњивач - све је то он. Али нико, чак ни америчка влада, није озбиљно тврдила да је све што је урадио 2010. и 2011. представљало шпијунажу - оцењује Русбриџер.
Извор: Србија Данас/Блиц