КАДА ПУТИН ПОДВИКНЕ, НЕМА ШАЛЕ: Завршени преговори, Јерменија и Азербејџан постигли споразум
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је истакао да ће конкретни параметри договора биће посебно прецизирани
Баку и Јереван усвојили су заједничку изјаву у којој су се сложили о прекиду ватре у Карабаху од поднева 10. октобра, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров након преговора у Москви. Министри спољних послова Јерменије и Азербејџана били су на консултацијама у Москву на позив председника Русије, а њихов састанак са Владимиром Путином није био планиран - вероватно је било довољно и то што је он иницирао преговоре, па да и једни и други схвате да је време да се смире страсти.
Јерменија демантовала оптужбе Азера: Јереван одбацио тврдње да је њихова војска извела напад на Мингачевир
АЗЕРИ СЕ ПОХВАЛИЛИ НОВИМ УСПЕХОМ: Уништено моћно оружје јерменске војске
ХИТНО ПРЕВЕЗЕНИ У МОСКВУ! Рањени руски новинари специјалним летом пребачени из Нагорно-Карабаха (ВИДЕО)
- Азербејџан и Јерменија, уз посредовање копредседавајућих Минске групе ОЕБС-а, на основу основних принципа решавања, започињу суштинске преговоре с циљем постизања што скоријег мирног решења - рекао је Лавров позивајући се на заједничку изјаву страна.
Конкретни параметри режима прекида ватре у Карабаху биће посебно договорени, додао је Лавров.
- Стране потврђују непроменљивост формата преговарачког процеса - рекао је шеф руске дипломатије, позивајући се на заједничко саопштење министара спољних послова Русије, Азербејџана и Јерменије.
Баку и Јереван такође су се договорили да започну размену заробљеника и тела убијених након ступања на снагу прекида ватре у Карабаху, уз посредништво и у складу са критеријумима Међународног комитета Црвеног крста, истиче се у заједничкој изјави.
Министри спољних послова састали су се у петак у Москви како би разговарали о ситуацији у Нагорно-Карабаху. Преговори су се одржавали иза затворених врата, а пре њих ниједна делегација није давала изјаве. Ови преговори, који су трајали више од десет часова, били су најдужи у последњих 20 година.
Борбе трајале од 27. септембра
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Лидери Русије, Сједињених Америчких Држава и Француске позвали су Јереван и Азербејџан да хитно прекину сукобе и започну преговоре без предуслова. Турска је изјавила да ће Азербејџану пружити сваку помоћ, како на бојном пољу, тако и за преговарачким столом.