Како је 3.000 пејџера ЕКСПЛОДИРАЛО истовремено и стравично повредило борце Хезболаха?! Снимци отркили нешто стравично, ево шта се догодило
Стручњаци либанске војске оптужили су Израел за експлозије пејџера, који су се користили за комуникацију међу борцима Хезболаха, иако није објављено званично саопштење.
Према либанским безбедносним службама, данас поподне су експлодирали пејџери које користи Хезболах. Погинуло је најмање осам особа, док је скоро 3.000 повређено.
Појавила су се нагађања да је технологија на неки начин хакована или саботирана од стране израелске обавештајне службе, пренео је "Dailymail".
Један извор близак Хезболаху тврдио је да је инцидент резултат "израелског упада" у комуникационе системе Хезболаха, иако ово није потврђено, а Израел се још није огласио. Други званичник, који је желео да остане анониман, рекао је да су експлозије вероватно изазване литијумским батеријама које напајају пејџере.
Иако се литијумске батерије често користе у потрошачкој електроници, могу се прегрејати и запалити, а у неким случајевима чак и експлодирати. Овај процес се назива термално отказивање, што је хемијска реакција, која се дешава када батерија доживи наглу промену температуре.
Како реакција напредује, долази до наглог ослобађања енергије, што може изазвати експлозије с великом силином и топлотом. Термално отказивање се дешава када се батерија прегреје, пробуши или прекомерно напуни.
Још увек нема званичне потврде о узроку истовремених детонација пејџера, али либански војни извори сугеришу да су уређаји могли бити детонирани као део израелског напада. Могуће је да су израелске снаге или неки други актер хаковали ове уређаје и даљински их препунили, покрећући термално отказивање.
Пејџери често користе нешифроване комуникационе канале и застареле софтвере, што их чини лаким метама за напад. Они са једносмерним сигналом су пасивни пријемници, па их није могуће пратити, али када се пошаље порука, активира се сваки пејџер у близини.
Ако је непријатељ преузео контролу над сигналом, могао је истовремено заразити све пејџере на мрежи. Вирус би могао бити убачен у Хезболахову мрежу пејџера и остати успаван све док се не прошири. Овај малвер је можда био активиран даљински или помоћу унапред програмираног тајмера.
На снимцима се види да су уређаји примили поруку непосредно пре експлозије. Тај сигнал је могао бити окидач за експлозију или осигурати да борци држе уређаје у тренутку детонације.
Ако су ове експлозије резултат сајбер напада, онда је ово изузетно ретка ситуација у којој је сајбер ратовање изазвало физичку штету на инфраструктури.
Раније ове године, лидер Хезболаха, Хасан Насралах, позвао је чланове своје организације да се врате коришћењу пејџера за виталну комуникацију, објашњавајући да су модерни паметни телефони подложнији сајбер нападима израелских снага.
Међутим, баш као и мобилни телефони и многи други електронски уређаји, и пејџере покрећу пуњиве литијумске батерије. Пожари изазвани батеријама могу достићи температуре до 590 степени Целзијуса када се запале.
Србија Данас/Телеграф