Како је Трамп победио на изборима? Ово је пет кључних разлога
У најновијим америчким изборима за председника, Сенат и друге позиције догодио се значајан преокрет.
Доналд Трамп, у овом сценарију, прогласио је победу и већ приписује заслуге појединим кључним актерима који су, према неким аналитичарима, можда чак и више допринели његовом успеху него он сам.
Главна тема ових избора није била толико у томе шта Трамп нуди, колико у томе како су његови политички ривали, посебно Камала Харис и тренутни председник Џо Бајден, одиграли кључне потезе који су му индиректно омогућили да изађе као победник.
Тријумф и мит о Трампу
Трампов повратак на политичку сцену након турбулентних избора 2016. и губитка 2020. године био је обавијен идејом о могућности враћања америчког идентитета под његовом управом.
Међутим, мит који су неговали демократи – да је Трамп само аномалија система и тренутна грешка америчког народа – срушио се у овим изборима.
Трамп је, према извештајима, победио с већим бројем гласова него што је то учинио раније, чак и у неизвесним државама. Тако се мит о „случајности“ његове власти претворио у наратив о његовој способности да привуче подршку.
За Трампову победу и консолидацију утицаја постоји више кључних чинилаца. Поред самог Доналда Трампа, на победу су утицали: Камала Харис, Џо Бајден, Лора Трамп, Илон Маск и, према појединим анализама, слика афроамеричког бирача која је на специфичан начин одразила осећања мањинских заједница према Харис и Демократској партији.
Камала Харис – неочекивана архитекткиња Трамповог повратка
Иако је Харис постала први амерички потпредседник из мањинских заједница, њена популарност међу мањинама је брзо опала. Америчка јавност, посебно они који су 2020. гласали за Бајдена, доживела је њен начин вођења као симбол неприкладности за вођење земље у тешким временима.
Њена неспретна реакција на питања о економији и безбедности додатно је охладила потенцијалне бираче.
Поврх тога, њена позиција као потпредседника с врло ограниченим утицајем на кључне политичке одлуке није могла да је дистанцира од Бајденових неуспеха, што ју је претворило у још једну фигуру у очима разочараних бирача.
Џо Бајден и разочарање у обећану „нормалност“
Џо Бајден, познат као „стари Џо“, обећао је повратак нормалности, али многи Американци су остали разочарани. Током своје кампање 2020, Бајден је апеловао на носталгичне осећаје бирача који су прижељкивали повратак на вредности из времена Барака Обаме.
Ипак, његова политика се није показала као ефикасна у решавању кључних проблема у земљи. Како су се друштвени и економски проблеми погоршавали, носталгија није била довољна да му осигура подршку на следећим изборима. Трамп је, с друге стране, поново постао привлачна опција за многе Американце.
Лора Трамп – скривени стратег иза победе
Лора Трамп, Трампова снаја, одиграла је кључну улогу у његовој кампањи. Као супруга Трамповог сина и председница националног комитета Републиканске партије, њен задатак је био да консолидује ресурсе и организује кампању која ће се разликовати од оне вођене 2020.
Лора је применила нове стратегије, попут промовисања раног гласања поштом, док је њено ангажовање на терену обезбедило присуство Трампових представника и правника на кључним местима, чиме је осигурала равноправност током избора.
Илон Маск – техно-магнет за млађу публику
Илон Маск, који се позиционирао као визионар будућности, пружио је Трампу суптилну подршку привлачењем млађе публике која можда не би иначе гласала за републиканског кандидата.
Док су неки млади бирачи доживљавали Трампа као застарелог, Маск је постао својеврсни симбол напредне Америке са високим технолошким стандардима, што је било привлачно младима.
Масков технолошки оптимизам и планови за истраживање свемира донели су Трампу популарност међу онима који виде будућност кроз иновације.
Мањинске заједнице и незаинтересованост за Камалу Харис
Иако су демократе традиционално ослањале на подршку мањинских заједница, Харис није успела да их мотивише. За многе бираче, Харис није представљала аутентичног представника њихових интереса.
Њено порекло и каријера тужитељке нису изазивали осећај солидарности међу Афроамериканцима, а њена неспособност да уверљиво одговори на питања о економији и безбедности додатно је удаљила мањинске бираче.
Многи су се осећали изданим и одлучили су да бојкотују изборе, што је донело предност Трампу, који је, парадоксално, остварио боље резултате у мањинским заједницама него раније.
Утицај заједничких проблема – инфлација и пад животног стандарда
На овим изборима, бираче нису мотивисале идеологије или идентитет, већ заједнички проблеми који су постали све израженији. Инфлација, пад животног стандарда и неизвесност око будућности економске ситуације у земљи ујединили су различите групе бирача који су сматрали да Трампова политика може пружити барем стабилност у овим изазовним временима.
Амерички бирачи, суочени са овим заједничким проблемима, одлучили су да пруже Трампу другу шансу.
Будућност Трамповог мандата и могућа ограничења
Док Трамп и републиканци славе тренутну победу, стручњаци сматрају да изазови тек предстоје. Чак и уз контролу Сената и могућност преузимања Доњег дома, Трампова администрација суочава се са питањима које претходна администрација није успела да реши.
Ова питања укључују све израженију поларизацију друштва, притисак међународних дешавања, и економске изазове који захтевају структуралне промене.
Увођење нових технологија и покушаји јачања америчке економије кроз иноваторе попут Илона Маска могло би бити кључ за будућност, али тај приступ би могао наићи на отпор.
Поред тога, САД се суочавају са изазовом задржавања статуса светске супер силе у све комплекснијем мултиполарном свету.
С обзиром на раст БРИКС-а и све снажнији утицај земаља попут Кине и Русије, питање губитка светске доминације биће кључно питање за било ког америчког председника у годинама које долазе.
Иако су ови избори донели „тренутни“ тријумф за Трампа, будућност може донети изазове које је тешко предвидети. Америчка политика ће у наредним годинама вероватно пролазити кроз трансформацију.