КАКО ЈЕ ЗАПОЧЕО ПАКАО ПАНДЕМИЈЕ У ИТАЛИЈИ: Једна грешка довела до потпуног масакра у Бергаму
Медицинари у Италији нашли су се у проблему када је све више људи без икаквих конекција са Кином почело да се разбољева.
Када је први талас корона вируса разбио Европу, један град у Италији показао је језив пример колико је ова инфекција деструктивна и способна да однесе велики број људских живота док је остатак континента згрожено посматрао како се болнице и мртвачнице пуне у том месту.
Наиме, Бергамо и околина напросто су "сравњени са земљом" пандемијом корона вируса, а једна грешка дозволила је да се коронавирус "тихо" шири регионом.
"НАГЛАШАВАЊЕ ДОБРОВОЉНОСТИ КОД ВАКЦИНАЦИЈЕ ЈЕ КОНТРАПРОДУКТИВНО" Цепиво против короне биће обавезно за све?
КОРОНА ИЗАЗВАЛА КРВОПРОЛИЋЕ У ЗАТВОРУ: Велика побуна довела до масовних убистава (ФОТО/ВИДЕО)
МАСКА БИ ДО МАРТА СПАСИЛА 130.000 ЖИВОТА: Упозорење стручњака уздрмало континент
Међутим, тада је већ било превише касно да се ствар стави под контролу.
Почетком године када су власти у Италији бележили једино случајеве коронавируса који су повезани са путовањем у иностранство, савет на основу препорука Светске здравствене организације био је да се тестирају људи само ако је пацијент имао везе са Кином.
С тим у вези, људи су почели да пристижу у болнице широм Беграма са кашљем и грозницом, а враћани су на кућно лечење са наводном дијагнозом да имају грип, а не да су развили COVID-19.
"Кина? Није ни знала где је то"
Медицинари у Италији нашли су се у проблему када је све више људи без икаквих конекција са Кином почело да се разбољева, а нису могли да схвате шта је узрок.
Др Моника Авогадри, 55-годишњи анестизилог у болници "Песенти Фенароли", наишла је на случај 83-годишњег човека који је раније послат кући са симптомима грипа, а убрзо затим примљен је у ту установу, јер није могао да дише. Нити он, нити његова супруга нису имали било какве везе са Кином.
- Супруга пацијента одговорила је на питање да није ни знала ни где је то - казала је др Авогадри за "New York Тимес", а преноси портал "News.com. ау".
Пошто пацијент није имао никакве везе са Кином, она није могла да тестира ту особу на коронавирус. Само неколико дана касније, односно 20. фебруара, један лекар у оближњем Кодоњу прекршио је протокол и открио први познати случај локалног преношења вируса у земљи.
У том тренутку, коронавирус се ширио неопажен заједницом, што је убрзо утицало на експлозију броја инфициран и напослетку изазвало на хиљаде смртних случајева.
"Награбусили смо"
Пошто је чула за овај случај, др Авогради, која је такође у међувремену оболела, позвала је болницу и тражила да се 83-годишњи пацијент тестира на вирус. Испоставило се да је он био позитиван.
- То је био у моменат у ком сам схватио да смо награбусили. Само смо тражили људе који су били у Кини, што је била трагична грешка - казао је директор болнице др Ђузепе Марцули за "New York Тимес".
Вирус циркулисао још у септембру?
Подсећања ради, пре две недеље појавила се студија Института за туморе у Милану која претпоставља да је коронавирус још у септембру 2019. године био присутан у Италији, што је много раније него што се до сада мислило.
Наиме, серолошким тестирањем узорака крви 959 особа које су учествовале у истраживању рака плућа између септембра прошле и марта ове године код 11,6 одсто испитаника откривена су антитела на корона вирус, а код 14 одсто је откривено да су антитела имали већ у септембру, објавила је италијанска Републица.