КАКО КУПИТИ НЕКРЕТНИНУ У НЕМАЧКОЈ: Банкарска службеница из Хрватске објаснила поступак
На свом ТикТок профилу одговара на сва питања из струке.
Хрватска службеница "Дојче банке" објаснила је како може да се купи некретнина у Немачкој.
ЧУВЕНА ИНФЛУЕНСЕРКА ИМАЛА НЕПРИЈАТНУ СЦЕНУ НА АЕРОДРОМУ: Обезбеђење захтева да отвори кофер јер нешто чудно зуји, а онда сви виде једну УЖАСНУ СТВАР (ВИДЕО)
ОВО ЈЕ ГРАД У КОМЕ СЕ НАЈВИШЕ КОНЗУМИРА АЛКОХОЛ! Пије се чак 481 пиво по особи
КОМШИЈЕ СЕ ЖАЛИЛЕ: Девојку (37) избацују из стана због прегласног вођења љубави - тврди да је глува од рођења, међутим суседи јако добро чују
Око 400.000 Срба живи у Немачкој и многи се питају како се купује некретнина у тој земљи. Хрватска службеница "Дојче Веле" је на свом "ТикТок" налогу објаснила колику зараду је потребно да има једна особа како би могао да купи стан или кућу.
Она објашњава процедуру на примеру, када се банци поводом овог питања обратио један хрватски радник који живи у Немачкој и који је желео да се тамо и скући, али жели да провери да ли за тако нешто постоје услови. Како службеница појашњава, "Дојче банка" сарађује са другим банкама те се преко њиховог сервиса и уношења података радника може проверити постоји ли неко заинтересован ко би овом клијенту понудио кредит за некретнину.
Конкретно, он је запослен у немачком граду Улму, 1995. је годиште, прима 12 месечних плата у висини од по 2.300 евра, има хрватско држављанство и налази се у сталном радном односу. Поред тог примарног посла, он има и други посао на којем зарађује 500 евра, али отплаћује рату за аутомобил од 275 евра на месечном нивоу и остало му је још 14.000 евра за отплату возила.
Он би желео кредит у висини од 165.000 евра. На ту суму морало да се дода плаћање маклера (особе које за рачун неког другог посредују при уговорима о куповини или продаји робе) од 3,57 процената (може и ниже), износ ПДВ-а од 5 процената и нотар тј. укњижење некретнине од 2 процента, што би на крају суму кредита попело на 182.442 евра.
Ипак, овај радник нема свој капитал који би му послужио као учешће у кредиту, те је у том случају теже пронаћи банку која је заинтересована да кредит и финансира, што је и сада био случај, али је овај младић имао среће да пронађе банку у којој се може задужити и притом месечно плаћати каматну стопу од 4,01 проценат. Као врло важна ставка на крају је објашњено како би отплата кредита изгледала: сабрана су његова примања која износе 2.800 евра, од чега се одбијају поменута рата за аутомобил, затим за кредит која би износила 857 евра, а у целу суму су урачунати трошкови живота, који у његовом примеру износе 1.540 евра, те се на крају долази до 128 евра вишка, што је по мишљењу ове банке добра сума због које она жели да овај кредит и финансира.
Ово је један од многих примера како се и на који начин може доћи до кредитног задужења у Немачкој. Рата кредита је за услове у Србији прилично висока, али гледајући животни стандард није за очекивати да та цифра у Немачкој буде нешто нижа.
Србија Данас/Мондо