НЕМАЧКА УВЕЛА СТРОГЕ МЕРЕ: Од 8. новембра нова правила за улазак у земљу (ФОТО)
Мере ће важити на исти начин у свих 16 покрајина
Немачка никад није имала тако пуно заражених у само једном дану: 6.638 у задња 24 часа. На маратонском састанку канцеларке и покрајинских премијера договорене су нове мере, али најспорнија питања остала су отворена.
НЕМА МИРА НА КАВКАЗУ: Престоница Карабаха опет мета азербејџанске војске (ВИДЕО)
"ВАСКРСАО" БУГАРИН: Све је било спремно за одлазак на онај свет, а онда су погребници приметили нешто чудно и ДАЛИ СЕ У БЕГ
АУСТРИЈА ПОД КЉУЧЕМ: Због погоршања стања са короном, прво место стављено у карантин
Од мере које су донесене најважније су да је дозвољено највише до 10 судионика у јавним просторима у жариштима короне, ограничен рад угоститељских објеката до 23.00 часа, потом ношење маски је обавезно, биће осигурана додатна финансијска помоћ за угрожене фирме а путовања у иностранство се мењају: након доласка из страних ризичних подручја путници ће морати у десетодневни карантин ког ће моћи напустити пети дан уколико се тестирају.
Меркел: Налазимо се на прекретници
Осам сати је трајало саветовање немачке канцеларке Ангеле Меркел и премијера савезних покрајина о новим мерама против ширења коронавируса.
- Ми се налазимо у фази пандемије која је врло озбиљна - рекла је канцеларка након састанка.
Немачка се, према њезиним речима, већ налази у тзв. експоненцијалној фази, фази наглог повећања броја новозаражених.
- Налазимо се на прекретници. Питање је јесу ли мере довољне или не - закључила је канцеларка. Она је апеловала на грађане да се у овој "одлучујућој и критичној фази" у што већем броју придржавају правила.
- Можемо се одупрети вирусу - рекла је Меркелова и додала да је сада важно смањити контакте на минимум.
За Меркелова је и даље најважнији циљ избећи поновно увођење локдауна, дакле смањења јавног и привредног живота на минимум као што је то био случај у пролеће.
- Не ради се само о томе да не оптеретимо наш здравствени систем него и о тому да спречимо да пандемија претерано утиче на привредни развој, рекла је канцеларка и додала како Немачка себи једноставно не може приуштити други талас.
Притом је важно, и то је био један од главних разлога јучерашњег маратонског састанка, да савезне покрајине ускладе своје мере. Сада је договорено, и то за свих 16 савезних покрајина, да у тзв. ризичним подручјима или "хотспотовима", дакле регијама у којима је број оболелих у размаку од недељу дана прешао границу од 50 случајева на 100.000 становника, угоститељски објекти престану с радом најкасније у 23,00 часа. Надаље, у ризичним подручјима ће на приватним слављима број особа бити ограничен на десет и то из два домаћинства.
Уопштено се грађанима препоручује да добро размисле да ли су им у овој ситуацији нужна славља. Приватна окупљања попут свадби сматрају се као највећи извор ширења заразе.
Исто тако се проширује обавеза ношења маски и то не тек код 50 новозаражених на 100.000 становника, него већ код 35. Тако би маске требало да се носе и на јавним просторима и то тамо где се окупља више људи и где су могуће гужве попут пешачких зона.
Најспорније питање, оно о забрани хотелијерима да угошћавају особе из ризичних подручја, остало је отворено. О томе ће се опет расправљати на следећем састанку у истом саставу који је најављен за 8. децембар.
Ова мера је последњих дана наишла на бројне критике, како појединих савезних покрајина тако и удружења хотелијера и угоститеља. Савезна покрајина Бранденбург, која својом природом и бројним језерима привлачи госте из милионског Берлина који окружује, већ неколико дана разматра тужбу против ове мере. Забрана прихвата гостију из ризичних подручја је проузроковала додатни хаос усред сезоне јесенских школских празника.
Огорченим угоститељима би могла барем мало помоћи мера додатне помоћи за она предузећа која због нових правила имају веће губитке.
Michael Мејер-Херман с Хелмолц центра за имунологију у Брауншвајгу је пре састанка апеловао на судионике да подузму све мере како се не би изгубила контрола над ширењем заразе.
- Није пет до дванаест, него дванаест. Крајње је време да обрнемо тренд пораста броја новозаражених - рекао је Мејер-Херман. Како би грађане присилили на придржавање мера, посебно ношења маски, овај научник казне сматра нужнима.
За то време државни епидемиолошки институт Роберт Кох сваког дана бележи нове рекордне бројке новозаражених. Многи постављају питање да ли је Немачка заиста прокоцкала своју предност коју је имала пред другим земљама када је у питању успешна борба против пандемије