Каталонски лидер одговорио у последњи час и поставио ДВА услова: Из Мадрида стиже "НУКЛЕАРНИ ОДГОВОР"
На реду је ултиматум о независности
Каталонски лидер Карлес Пуџдемон писмом је одговорио на ултиматум шпанског премијера Маријана Рахоја у којем је навео да независност остаје суспендована, али да опција проглашења независности и даље постоји. Из Мадрида одговор је стигао врло брзо - шпанска влада спремна је да активира 155 члан устава или такозвану "нуклеарну опцију" и суспендује аутономију Каталоније.
Каталонија ГУБИ аутономију: Шпанска влада покренула члан 155. Устава
#BREAKING: #Catalonia's Пресидент то Спаин ПМ: Иф Мадрид цонтинуес repression & ремовес селфговернмент, индепенденце суспенсион то бе лифтед pic.twitter.com/kPSJLab8KF— Давид d'Enterria X (@denterd) Оцтобер 19, 2017
Два услова за Мадрид
Пуџдемон је Рахоју одговорио неколико минута пре истека рока. Два услова која је поставио су да Мадрид престане са репресијом, односно да централна власт не покушава ни на који начин да укине аутономију Каталоније као и да се покрене дијалог две владе. У супротном, каталонски парламент могао би и формално да изгласа независност.
- Уколико Влада настави да спречава дијалог и настави репресију, каталонски парламент би могао да крене даље, ако закључи да је прави тренутак, и гласа о формалној декларацији о независности - навео је Пуџдемон у писму Рахоју.
Лидер Каталонаца: Ако нам Шпанија укине аутономију прогласићу НЕЗАВИСНОСТ!
- Упркос свим нашим напорима и вољи за дијалог, једини одговор који смо добили је да се суспендује аутономија, што нам говори да нису свесни проблема и да не желе да разговарају - додаје се.
Лидер Каталоније додаје и да није испуњен захтев за окончање, како тврди, репресије.
- Насупрот томе, репресија је повећана, што је довело до хапшења председника каталонске Народне скупштине и председника удружења Омниум Културал, акредитованих грађанских, пацифичких и демократских ентитета - додаје се у писму.
Он је подсетио да је народ Каталоније, 1. октобра, гласао за независност на референдуму, уз подршку високог процента гласача, а да је 10. октобра, парламент одржао седницу за оцену исхода референдума и његових ефеката, где је предложио да се суспендују ефекти проглашења независности.
- То сам урадио како бисмо подстакли дијалог - наводи Пуџдемон, али, како истиче, до тог дијалога још увек није дошло.
Да ли ће одустати од распарчавања земље: ОВО је одговор каталонских сецесиониста Мадриду
Мадрид: Рок је пробијен, у суботу се активира члан 155?
Агенција Ројтерс преноси да ће шпанска влада током викенда суспендовати аутономију Каталоније, односно да ће активирати 155 члан устава који јој омогућава да суспендује аутономију покрајине.
Ројетерс је раније пренео да уколико би премијер Шпаније Маријано Рахој започео примену укидања каталонске аутономије, било би потребно од три до пет дана да регионална аутономија буде потпуно суспендована.
Шпанска влада потврдила је да ће премијер одржати посебан састанак владе у суботу да покрене процес одузимања дела или свих овлашћења од Каталоније и да ће бити "одобрене мере које ће бити прослеђене Сенату да се заштите општи интереси свих Шпанаца".
- Влада ће наставити кораке предвиђене чланом 155 Устава да поврати легалност у Каталонији, констатујући "одбијање" Пуџдемона да одговори на њене захтеве - наводи се у саопштењу шпанске владе.
МАДРИД ЗАГРМЕО: Каталонци, имате рок до четвртка у 10 сати ујутро, иначе ће се десити СЛЕДЕЋЕ!
Како су пренели медији, Мадрид сматра да је лидер Каталоније прекршио рок који је био до данас до десет сати ујутру.
Члан 155 предвиђа да се некој регионалној влади, у случају да угрози интересе шпанске државе, могу одузети сва овлашћења - и пребацити на централну владу у Мадриду. Уколико се грађани дотичне регије због тога побуне, влада у одбрани интегритета државе има у том случају право да примени "институционалну силу".
У политичким круговима тај члан зову и "нуклеарна опција", док га је бивши министар спољних послова Хозе Мануел Гарсија назвао "атомском бомбом".
Шпански премијер Маријано Рахој апеловао је јуче на каталонског лидера да "делује разумно", пошто се приближава рок који је североисточни регион добио да одустане о тежњи за независношћу, док је вицепремијерка Сораја Саенс де Сантамарија запретила привременим укидањем аутономије Каталоније.
- Тражим од Пуџдемона да делује разумно, на уравнотежен начин, да стави интересе грађана у први план - поручио је Рахој у шпанском парламенту.
ГУКНИ ПТИЦО: Карлес Пуџдемон избегава да одговори Мадриду и опет позива на дијалог
Рок на рок
Криза у односима Барселоне и Мадрида избила је након референдума о независности 1. октобра који је забранио уставни суд, а полиција насилно ометала.
Седам дана након гласања каталонска влада објавила је коначне резултате референдума према којима је 90,18 одсто грађана од изашлих на референдум гласало за одвајање од Шпаније.
Каталонски лидер међутим није прогласио независност, након чега је Мадрид дао рок локалним властима до 16. октобра да се изјасне да ли су прогласили независност или не. Рок који је јутрос у десет сати истекао други је рок који је централна власт поставила Барселони.