КАТАЛОНСКИ СЕПАРАТИСТИ СЛАВЕ: Мадрид донео одлуку која је разбеснела шпанске патриоте
Многи овакав потез нису очекивали
Шпански премијер Педро Санчез помиловао је свих девет каталонских политичара осуђених на затворске казне због њихове улоге у неуспелом проглашавању независности Каталоније 2017. године. Санчез је ову одлуку објавио у телевизијском обраћању, наводи Ројтерс.
НЕМЦИ ОДУШЕВЉЕНИ ПУТИНОМ, ПРИЈАТНО ИХ ЈЕ ИЗНЕНАДИО: Стижу само похвале на рачун руског председника!
СКАНДАЛ НА ТУРСКОЈ ТЕЛЕВИЗИЈИ: Срби приказани у серији као брадати, пијани и разуларени четници (ФОТО)
МАЛА МИЈА ПРИМЕТИЛА ДИМ И СПАСИЛА ПОРОДИЦУ ОД СИГУРНЕ СМРТИ: Кућа четворо малишана и мајке изгорела до темеља
Помиловањем су лидерима укинуте преостале године затворских казни, али остаје на снази забрана вршења јавних функција.
Санчез је помиловање, којем се, према анкетама јавног мњења, противи већина Шпанаца, описао као гест добре воље и први корак ка решавању политичког сукоба између централне владе у Мадриду и богатог североисточног региона, чија је влада тражила нови референдум о независности.
Један од помилованих лидера, Раул Ромева, који је осуђен на 12 година као министар спољних послова Каталоније, рекао је да ће регион наставити борбу за самоопредељење.
- Помиловањем девет људи неће сакрити репресију коју настављају да примењују против више стотина сепаратиста. Нећемо одустати од борбе: амнестија и самоопредељење! - твитовао је он.
Ромева и преостали бивши каталонски званичници би требало да буду пуштени из затвора након што одлука о помиловању буде објављена у владином службеном гласнику.
Конзервативне опозиционе странке у Мадриду саопштиле су да ће оспорити помиловање на судовима, док је стотине сепаратиста протестовало у понедељак у Барселони, сматрајући Санчезов план недовољним, и безусловно захтевајући нови референдум о независности тог региона.
Девет сепаратистичких лидера су 2019. године осуђени на између девет и 13 година затвора због побуне и злоупотребе јавних средстава током организовања референдума о одвајању Каталоније од остатка Шпаније.
Мадрид је тада забранио референдум, што је довело до једностраног и краткотрајног проглашења независности.