Катастрофа на помолу! 50.000 руских и севернокорејских војника на украјинској граници - спрема се масивни напад
Око 50.000 руских и севернокорејских војника на граници са Украјином, спремају општи напад.
Русија је нагомилала око 50.000 војника, укључујући и севернокорејске снаге, у припремама за почетак напада с циљем враћања територија који су елитне украјинске снаге заузеле у руској регији Курск, потврдили су за "Њујорк тајмс" амерички и украјински званичници.
Нова америчка процена закључује да је Русија нагомилала снаге без потребе повлачења војника с истока Украјине, њеног главног приоритета на фронту, што је Москви омогућило притисак на више фронтова истовремено.
Руске снаге желе да врате територију коју је Украјина заузела у Курску ове године. Досад су нападали украјинске положаје у Курску ракетама и артиљеријском ватром, али још нису започели већи напад, рекли су амерички званичници.
Украјински званичници кажу да у наредним данима очекују напад у којем ће учествовати и севернокорејске снаге, које за сада тренирају с руским војницима у крајњем западном делу Курска.
Руско-севернокорејска офанзива се назире док се новоизабрани председник Доналд Трамп припрема да поново ступи на дужност са, како је рекао, циљем брзог окончања рата.
Трамп није рекао како планира да реши сукоб, али новоизабрани потпредседник Џеј Ди Венс изнео је план који би Русији омогућио да задржи територије који је заузела у Украјини.
Неки амерички војни и обавештајни званичници постали су песимистичнији у проценама изгледа Украјине, примећујући да Русија неуморно осваја територије, како у Курску тако и у источној Украјини.
Званичници кажу да је то делимично резултат неуспеха Украјине да реши критичне недостатке с људством.
Председник Џо Бајден је подржавао Украјину, подстичући Конгрес да одобри миијарде долара помоћи и захтевајући од америчке војске и шпијунских агенција да дају критичне обавештајне податке како би помогли Кијеву у рату.
Један западни званичник рекао је да је украјински изненадни упад у Курск у августу проредио њене снаге на бојном пољу у источној Украјини, остављајући их рањивима на руско напредовање.
Али тај званичник и они амерички рекли су да Украјина још увек има јаку одбрану у Курску и да би се могла одржати, барем неко време.
Званичници са којима је разговарао "Тајмс" говорили су под условом анонимности како би разговарали о осетљивим обавештајним проценама и понудили искрену процену изгледа Украјине на бојном тлу.
Западни и украјински званичници кажу да је долазак севернокорејских снага велика ескалација након више од две године рата.Северна Кореја је послала више од 10.000 војника за борбе у Курску, кажу амерички званичници.
Војници носе руске униформе и опремила их је Москва, али ће се вероватно борити у својим засебним јединицама, рекли су амерички одбрамбени званичници.
Украјински званичници рекли су да је Москва снабдела севернокорејске снаге митраљезима, снајперским пушкама, противтенковским пројектилима и гранатама на ракетни погон.
Северна Кореја има велику војску, али за разлику од Русије, деценијама није учествовала у копненим борбама. Снаге које Северна Кореја распоређује, међутим, сматрају се најбољима јер долазе из 11. корпуса, који чине војници за специјалне операције.
Украјинци су заузели стотине квадратних километара територија уз мало отпора, али Русија је досад повратила отприлике половину отете територије и сада се чини да је спремна да изведе операцију много већих размера.
Амерички званичници верују да ће украјинске снаге бити тешко протеране и да ће руске и севернокорејске снаге вероватно претрпети велике губитке, сличне онима које је Русија претрпела у источној Украјини.
У замену за снабдевање војника, амерички званичници верују да Северна Кореја очекује да ће од Русије добити ракетну и пројектилну технологију, као и дипломатску подршку.
Али украјински званичници рекли су да се Северна Кореја можда такође нада да ће очврснути своје снаге у борби.
Амерички одбрамбени званичници рекли су да не знају да ли ће Северна Кореја послати додатна појачања. Виши украјински званичнк рекао је да су украјински обавештајни званичници предвидели да би Северна Кореја могла да пошаље чак 100.000 војника.
Русија се бори да испуни свој месечни циљ регрутовања око 25.000 војника док њени губици расту, што значи да су севернокорејски војници кључни. Барос је назвао севернокорејско распоређивање војника "алтернативним гасоводом".
- То вероватно неће бити једнократна испорука од 10.000 војника. Вероватније је да ће то бити начин да се редовно привлаче хиљаде, можда до 15.000 војника месечно - рекао је он.
Извор: Србија Danas/Index.hr