Ким отворио карте: Мора да преговара са Трампом због ТРИ ВАЖНЕ СТВАРИ
Робна размена са другим земљама најнижа од Корејског рата
Најаве Пјонгјанга да престаје са нуклеарним тестирањима и лансирањима балистичких ракета и да затвара главни нуклеарни тестни полигон дају приличан ветар у леђа скорашњем састанку америчког председника Доналда Трампа и севернокорејског лидера Ким Џонг-уна.
Прочитајте и:
- Шта се крије иза потеза Ким Џонг Уна? Северној Кореји више нису потребни нуклеарни тестови, сада има НОВИ ПЛАН
- Свет ПОЗДРАВЉА одлуку Ким Џонг Уна: Северна Кореја је своје ИСПУНИЛА, сада је ред на Американце!
- Свет је у ШОКУ: Ким ОКРЕЋЕ Северну Кореју за 180 СТЕПЕНИ, НЕМА ВИШЕ тестирања нуклеарних бомби!
Поставља се питање зашто је Ким решио да седне за сто, а три међународна експерта су дала своје мишљење о томе да ли лидер Северне Кореје долази са позиције моћи или са позиције слабости.
- Ким је екстремно рањив економски што значи да приступа предстојећим преговорима са слабе позиције - сматра професор Вилијам Браун са Џорџтаун школе за спољну политику. - Видели смо трговински колапс са Кином док је извоз Северне Кореје опао за 95 одсто на само девет милиона долара у фебруару. Увоз је опао за око трећину на око 103 милиона долара и није увезено скоро ништа од дугорочне вредности: машине, житарице, нафтни деривати или возила - каже Браун.
Робна размена са другим земљама најнижа је од Корејског рата што је чини готово неодрживом. И у земљи економија се суочава са притиском.
Незванично, све су више у оптицају амерички долар и кинески ренминби што јача приватни сектор. То отежава контролу домаћих кредита и инфлације и ризикује колапс домаће валуте.
- Кимов излазак на светску сцену након шест година на власти је део прецизно дизајниране и методички извршене политичке стратегије - каже директор "Хјундаи Мотор-Кореја" фондационог центра за корејску историју и јавну политику Ђеан Ли.
Са нуклеарним програмом и статусом војног лидера који може да одбрани свој народ, Ким сада скреће пажњу на међународне односе. На сцену не ступа као младић који је наследио вођство над сиромашном земљом, већ као лидер подржан нуклеарним оружјем.
- Има самопоуздање да ће нуклеарни арсенал натерати стране лидере да га третирају као једнаког и дају му место као једнаким са САД, а не мање важним. Сам самит са Трампом, лидером најјаче земље, биће окарактерисан као победа у Северној Кореји - каже Ли.
- Кад Ким стигне на самите са Муном и Трампом, имаће неколико путева до победе - оцењује директор пројекта "Одбрамбени став" Федерације америчких научника Адам Маунт.
Ким ће према његовим речима покушати да олабави санкције, покупи легитимитет и наштети америчко-јужнокорејској војној алијанси, док ће нудити што је мање рестрикција могуће.
- Дипломатски преговори су делимично игра времена. Пјонгјанг је можда израчунао ризик од рата и да је најбоље да троши време Трамповог првог мандата који су обележиле непоколебљиве претње, показивање војне снаге и именовање званичника са оштрим ставовима. Може да понуди чисто симболичке кораке, надајући се да ће их председник Трамп прихватити и прогласити победу за САД или би могао да заглави преговоре компликованим техничким расправама - каже Маунт.