"КИНА ЧЕКА ОВАЈ ТРЕНУТАК ДА ОСВОЈИ ТАЈВАН" Тајпеј изразио забринутост -"Пекинг неће правити грешку, имају арсенал нуклеарки"
Чен Минг-тонг, шеф тајванског бироа за националну безбедност, тврди да источноазијска суперсила неће покренути напад до краја председничког мандата Цаи Инг-вен.
Кина је одложила евентуалну инвазију на Тајван за најмање четири године, после наводно војног неуспеха Русије у Украјини, тврде шефови обавештајних служби. Председник Си Ђинпинг ће сада наводно анализирати неуспехе Владимира Путина у Украјини пре него што предузме било какве потезе усмерене на острво које не признаје суверенитет Пекинга, а које Кина сматра својом територијом.
Чен Минг-тонг, шеф тајванског бироа за националну безбедност, тврди да источноазијска суперсила неће покренути напад до краја председничког мандата Цаи Инг-вен, који се завршава 2026. године.
КИНА УДАРИЛА КОНТРАМЕРЕ АМЕРИЦИ: Немилосрдан одговор на забране Конгреса
КИНА ЗБОГ РУСИЈЕ УДАРА НА АМЕРИКУ: Ако ово Пекинг уради Вашингтону, Западни свет никада неће бити исти
КИНА ЗАТВАРА ГРАД ОД 25 МИЛИОНА СТАНОВНИКА! Корона поново ствара проблеме - грађани у паници испразнили рафове (ФОТО)
- Лекција Украјине за Пекинг је да не треба лако покретати рат. Пекинг ће проучити руске мане и унапредити своју Народно-ослободилачку армију. Ако започне рат, он ће бити свеобухватан, а Тајван мора да процени намере Пекинга са најширим обимом могућности - рекао је Чен за Тајмс.
Осврнувши се на недавно јачање одбране Тајвана, Чен је додао: "Ми не седимо беспослено и не чекамо пасивно".
Страхови од кинеског преузимања трају већ годинама, како Кина наставља да шири своје војне капацитете и све више оспорава америчку глобалну хегемонију, наводи Дејли мејл.
Верује се и да је Пекинг повећао свој нуклеарни арсенал последњих година након изградње комплекса силоса у пустињи у провинцији Синђанг, који се простире на око 800 квадратних километара.
Недавно се испоставило да се интересују за брзи "ракетни воз" који може да транспортује нуклеарно оружје Пекинга широм земље, што га чини тежим за праћење и уништавање. Након рата у Украјини, Тајван је рекао да ће продужити обавезну војну службу преко садашња четири месеца у покушају да побољша своју одбрану.
Пекинг жели да се Тајван врати под кинеску контролу до 2050. године и одбацује је поређења са Украјином, тврдећи да је Тајван "домаћа ствар", док је Украјина суверена нација која је већ међународно призната.
Чен верује да ће САД одговорити ако Кина крене на Тајван. "Ако САД могу да буду укључене до тог степена без акта о односима са Украјином, САД ће бити само више укључене у свој Закон о односима са Тајваном“, рекао је он.
Вест да је напад одложен поткрепљена је тврдњама које је изнео члан руског ФСБ-а раније овог месеца. Неименовани појединац је написао писмо Владимиру Осечкину, руском дисиденту са седиштем у Француској, у којем тврди да је председник Си планирао да "преузме Тајван" али да је сада, после дешавања у Украјини, та могућност затворена.
Ву Киан, портпарол кинеског министарства одбране, рекао је да тајванске власти користе ситуацију у Украјини како би подгрејали страховања да ће доћи до конфронтације и рата. "Таква дела штете Тајвану и само ће гурнути Тајван у понор катастрофе", рекао је портпарол.
Како тензије расту, западни савезници појачавају своју безбедност. Аустралија је данас објавила да ће удвостручити величину своје електронске шпијунске агенције како би се борила против растућих сајбер напада. Аустралијска дирекција за сигнале (АСД) ће запослити још скоро 2.000 радника. Такође ће ојачати још један споразум са Великом Британијом и САД у покушају да се супротстави растућој претњи из Кине, преноси Дејли мејл.