КИНЕЗИ СТРМОГЛАВО НЕСТАЈУ: Први су готово у свему, али једна политика може озбиљно да угрози становништво
Демографи и експерти навели низ разлога
Последице вишедеценијске политике једног детета као и промена става друштва по питању брака и деце довели су до тога да се стопа наталитета у Кини стрмоглави 15 посто у 2020. години.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/12/16/ukrajina.jpg?itok=fIWfzvPj)
ТЕНЗИЈЕ У ДОНБАСУ: Нова експлозија, бомба опасно ранила команданта батаљона - ситуација постаје све напетија
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/15/profimedia-03346108001.jpg?itok=zB1RJsBH)
ШТА ТО ВИРИ ИЗ ПРАШИНЕ? Откривена необична појава на Месецу, истраживачи одушевљени (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/07/profimedia-0567821703.jpg?itok=peQZ0d37)
ИТАЛИЈА ПРЕД ЈОШ ЈЕДНИМ ИЗАЗОВОМ: Забележене неуобичајене климатске промене
Демографи и експерти кажу да су неки од разлога пада броја новорођених пораст трошкова живота и образовања као и све мањи број бракова.
Међу младим женама идеја брака је последњих година посебно непопуларна, а број склопљених бракова 2019. године био је најнижи у протеклих 14 година.
Кинеско министарство јавне безбедности објавило је почетком седмице податке који показују да је 2020. регистровано 10.035 милиона новорођених беба, пад са 11,8 милиона колико их је било 2019. године, што је уједно била и најнижа бројка регистрована од оснивања Народне републике Кине 1949.
Иако број пријављене деце не мора нужно да значи да их је толико рођено, могуће је да су неке крштенице затурене, сакривене или касне, показује и на све већи родни дисбаланс. Готово 53 посто новорођенчади су дечаци.
Последице по економију
Пад у броју рођених изазвао је страховања да би могао да се негативно одрази на кинеску економију, јер популација Кине стари брзо, а држава не обезбеђује довољно подршке старијима.
Очекује се да ће до 2050. готово трећина популације бити старија од 60 година, а предвиђања Кинеске академије друштвених наука су да ће државни пензиони фонд пресушити 2035. године.
Професор Питер Мекдоналд са Универзитета у Мелбурну каже за Гардијан да су бројке најновији доказ демографских потешкоћа са којима се Кина сусреће.
Према његовим речима, последице корона вируса биће релативно мале, јер стопа наталитета пада већ годинама и читава популација је на силазној путањи, упркос укидању политике једног детета 2016. која је довела до краткотрајног скока у броју рођених беба.
- То је показало да стопа наталитета у Кини одражава оно што се дешава у друштву, а то је да људи не желе много деце - рекао је Мекдоналд.
- Чак и у областима где се политика једног детета није у потпуности поштовала, стопа наталитета је релативно ниска - додао је он.
Мекдоналд је објаснио да је политика једног детета људима наметнула негативан став према деци и створила ситуацију да се родитељство не цени довољно.
- Уз то, ту је и популација од неких 200 милиона људи који су морали да напусте своја села и раде у градовима, а децу су оставили у селима. То није утицало повољно на односе родитеља и деце - додао је он.
"Подижи дете као да немаш мужа"
Жанг Лијиа, ауторка, новинарка и коментатор каже да треба узети у обзир и промену става код многих жена, нарочито оних које живе у градовима и које су образованије. За њих брак и родитељство више нису "неопходне животне степенице, нити суштински састојци срећног живота".
- Другим речима, ствар је избора. Боље образовање, виши приходи и више опција за каријеру дају женама слободе да изаберу животни стил који желе. Довољно су самосвесне да се одупру притисцима родитеља да рађају. А друштво је сада толерантније него раније - рекла је она.
Није само ствар у жељи жена да не буду оптерећене децом. Ксионг Џинг, активисткиња-феминисткиња каже да младе мајке немају велику подршку државе. Породиљско одсуство је често неадекватно, на послу се сусрећу са дискриминацијом, вртићи су препуњени и скупи а жене су и под притиском да буду главни старатељи.
- У Кини постоји термин који се може групо превести као "подижи дете као да немаш супруга" јер је сва одговорност на мајци - рекла је она и додала да ће Пекинг, ако заиста жели да реши овај проблем, морати да уложи неки новац у целу причу.
Ксионг је такође подсетила да је имање деце повезано са браком, како културолошки тако и политички, и позвала владу да помогне самохраним мајкама или истополним или невенчаним паровима.
- Влада жели децу али их желе у традиционалној хетеросексуалној породици - рекла је она.
Неће друго дете
Влада је покушала да охрабри парове да се одлуче на више деце, али је студија из 2017. показала да 50 посто породица са једним дететом ни не помишља на друго.
Комплетна слика наталитета у 2020. години очекује се у априлу када ће бити објављени коначни званични подаци бироа за статистику, као и резултати цензуса. Цифре су у сваком случају у складу са трендовима и статистикама.
Неки градови и региони забележили су и пад од чак 25 посто, навео је Лианг Џинжанг, професор економије на Пекиншком универзутету.
- Ако се стопа наталитета значајно не повећа, нећемо моћи да превазиђемо овај пад - упозорио је он.