КИНА ПОНОВО ДОКАЗУЈЕ СВОЈУ МОЋ: После САД, пркоси још једној многољудној земљи
Прошлог месеца агресивна прекогранична чарка између снага двеју држава резултирала је повредама војника.
Кинеске трупе прешле су у спорни део хималајске границе коју деле Кина и Индија, изјавио је данас индијски министар одбране Раџнат Синг. Он је рекао да је истина да су Кинези на граници.
ТОТАЛНИ ОБРТ У СЛУЧАЈУ МАЛЕ МЕДИ: Немачки тужиоци тврде да је девојчица мртва, открили и начин убиства (ВИДЕО)
Бугарска у 21. веку: Како је конципирана политичка сцена? (ВИДЕО)
РУСИЈА МОТРИ СВАКИ КОРАК АМЕРИКЕ! Направљен систем раног упозорења за ракетни напад! (ВИДЕО)
- Они тврде да је то њихова територија. Ми тврдимо да је то наше подручје. Дошло је до неслагања око тога ... Индија је учинила оно што треба да учини - истакао је Синг.
Он је додао да ће разговори на високом нивоу између две земље бити одржани 6. јуна.
- Не желимо да се било која земља клања пред нама и нећемо се клањати пред било којом земљом - нагласио је Синг.
Индија и Кина деле једну од најдужих копнених граница на свету. Две земље су 1962. године водиле погранични рат на Хималајима, а тензије се и даље спорадично појављују деценијама од тада.
Прошлог месеца агресивна прекогранична чарка између кинеских и индијских снага резултирала је мањим повредама војника. У непотврђеним извештајима говорило се о инциденту у планинском подручју, мада ниједна страна није јавно признала да се догодило било шта необично.
Портпарол кинеског Министарства иностраних послова Џао Лиђијан изјавио је 1. јуна на прес конференцији да је ситуација на граници стабилна и да се може контролисати.
САД и Јужнокинеско море
Пекинг већ деценијама води спорове са више земаља азијско-пацифичког региона око територијалне припадности бројних острва у Јужном кинеском мору, у којем су откривене значајне резерве угљоводоника.
Сједињене Америчке Државе нису страна у спору, али не признају претензије Кине и инсистирају на својој "слободној пловидби" у региону, наводи Јапан тајмс. Амерички носач авиона "Роналд Реган" који је био стациониран у Јапану, упловио је у септембру прошле године у спорно Јужнокинеско море, а сателитски снимци објављени на друштвеним мрежама показали су да га је окружило неколико неидентификованих ратних бродова, преноси Јапан тајмс, наводећи да је вероватно реч о кинеским пловилима.
Лист преноси да портпарол америчке Седме флоте Ријан Момсен није желела да потврди локацију "Роналда Регана", али је рекла да носач авиона спроводи "рутинске операције"