ПУТИН И СИ СКЛАПАЈУ "АЛИЈАНСУ СТРАХА"?! Немачки медији тврде: Кина жели да постане велесила, а прва станица је Русија
Слабост Русије због рата у Украјини одговара Пекингу
Са више од два милиона активних војника, Кина већ има најјачу војску на свету, а од 2010. године, војна потрошња Кине порасла је за 176 одсто, на 277 милијарди евра у 2021. години.
Сада стручњаци страхују да би кинески председник Си Ђинпинг (69) могао да склопи "алијансу страха" са руским колегом Владимиром Путином (70) како би коначно Кина постала светска сила.
ДРАМА ИЗНАД ЦРНОГ МОРА НЕ ЈЕЊАВА! Након Вашингтона, огласила се и Москва - амерички дрон направио велику грешку...
"ПРОНАЂЕНА АНТЕНА БЛИЗУ МЕСТА ЕКСПЛОЗИЈЕ" Руси у поседу кључног доказа - Путин открио како је извршена саботажа (ВИДЕО)
СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ ХИТНО РЕАГОВАО! Америка тражи објашњење поводом инцидента над Црним морем
Слабост Русије као резултат рата у Украјини иде наруку Пекингу, оцењује немачки БИЛД.
- Кина има значајне користи од руског рата јер тргује са Русијом у своју корист - рекао је за немачки лист стручњак за Кину и Русију Јакуб Јанда из центра за безбедносну политику - Европске вредности у Прагу.
Како би ублажила ефекте западних санкција на руску економију, Кина купује Путинову нафту и гас по смешним ценама, пуни ратну касу купујући сировине као што је дрво, а разматра и испоруке оружја.
Због своје зависности од добре воље Кине "Путин је све више у ризику да постане Сијева пудлица“, упозорава стручњак за Кину Јирген Матес са Немачког економског института у Келну. Чак и ако Си (још) не користи ову моћ.
Ризик од новог хладног рата
Разлог за то лежи у покушају Кине и Русије да направе заједно геополитички фронт против Запада, сматра Матес али напомиње да то није тако једноставно, с обзиром на рат у Украјини и брутално руско поступање.
Због тога Кина сада покушава, спољнополитички да се на светској сцени постави као посредник, "како не би била увучена у блато кршења суверенитета и људских права од стране Русије" у Украјини, објашњава он за БИЛД.
Да би ослабила трансатлантску Алијансу, Кина ће забити клин у односе ЕУ и САД. Због тога Пекинг спроводи своју "офанзиву шарма" у Европи, градећи свој "нови пут свиле".
- Треба се плашити новог хладног рата - упозорава Матес.
Стручњак Јакуб Јанда сматра да је потребна јасна реакција против Сија и да "западне демократије треба да санкционишу Кину због материјалне подршке руском рату".
Наиме, "иако су Москва и Пекинг далеко од ступања у формални војни савез, њихови лидери су уједињени у борби против америчке доминације“, рекао је Александар Габујев из Карнеги фондације за међународни мир.
Војна сарадња две земље ових дана постаје све деликатнија, сматра овај експерт.
- Помислите само на обавезу Русије да подржи Кину у постављању ракетног система раног упозоравања -упозорава он.