КИНА ЋЕ ИМАТИ 48 САТИ ДА ЗАУЗМЕ ТАЈВАН! Британски лист упозорио "Имајте на уму, ово се није догодило од 1979"
Како Кина учи из сукоба у Украјини, није питање да ли ће, већ када ће Пекинг кренути на Тајпеј, оцењује британски Телеграф.
Талас рата у Украјини проширио се надалеко; стигли су чак и до Јужног кинеског мора – па је време да причамо о Тајвану, наводи британски лист.
Према дипломатским изворима у Великој Британији, Пекинг верује да постоји период од 48 сати у коме може да нападне Тајван пре него што се постигне било какав међународни консензус. За то време кинеске снаге би требало да пређу Тајвански мореуз, уђу на копно и одсеку политичко и војно вођство на Тајвану. То је тежак задатак.
ОВО ЈЕ ОСУМЊИЧЕНИ ЗА ЦУРЕЊЕ ТАЈНИХ ДОКУМЕНАТА: Огласио се портпарол Пентагона, у току процена начињене штете (ВИДЕО)
Ухапшен осумњичени за објављивање поверљивих докумената Пентагона (ФОТО/ВИДЕО)
"НЕМАТЕ ПАРА ЗА ПЕНЗИЈЕ? УЗМИТЕ ОД МИЛИЈАРДЕРА!" Французи са бакљама упали у седиште Луј Витона (ВИДЕО)
Кина жели да се Тајван поново уједини са копном, а наводи се да ниједан кинески премијер не би могао да остане на позицији ако се одрекне права на Тајван. Дакле, Си Ђинпинг је на једносмерном путу – овде нема статус кво. Он неће дозволити Тајвану да постоји као независна суверена држава и не крије став да ће се Тајпеј ујединити са комунистичким копном.
Питање је само када, а не да ли ће. Па када можемо очекивати конфронтацију?
Председник Си изјавио је да је 2027. година када жели да кинеска војска буде 'spremna' да поврати Тајван. Сада, то не значи да ће они извршити инвазију 2027. године, али свакако имплицира значајну прекретницу. Ели Ратнер, високи званичник Пентагона задужен за индо-пацифички регион, рекао је да не очекује да ће се нешто догодити пре краја ове деценије.
Чека се Украјина
Тренутно се дешава превише дипломатских турбуленција и још нешто би било велики шок за дипломатски систем. С обзиром да Кина тек треба да види пуне резултате рата у Украјини, тешко да ће моћи да делује у неколико наредних година.
Знамо да се кинеска војска шири великом брзином. Начелник британског штаба одбране каже да се њихова морнарица сваке четири године повећава за величину целе Краљевске морнарице. Иста ствар се дешава у областима свемира, сајбер простора, ваздуха и земље.
Кључна тачка је то да кинеска војска није тестирана. Није ратовала од 1979. када је извршила инвазију на Вијетнам. Не зна се како ће они деловати првог дана "пуцачке" утакмице – не знамо да ли је организација одозго према доле или су команданти нижег нивоа у стању да сами доносе одлуке када утакмица почне, констатује британски лист.
Заузимање острва био би тежак војни сукоб сам по себи - острво Формоза, где се налази главни град Тајпеј, лежи 70 миља од Тајванског мореуза. Кина види како је Русија, која има копнену границу са Украјином, упала у разне невоље приликом сукоба.
Како би почело
Највероватнији сценарио за напад би почео масивним сајбер нападом који би парализовао тајванска тела која доносе одлуке - и војна и политичка - а затим би се као ударом грома прешло преко мореуза и на острво.
Ипак, амфибијски напад је веома захтевна операција. Пре свега, они морају да стигну тамо са крстарећим ракетама које испоручују САД и противбродским ракетама; морали би да потопе тајванску морнарицу и подморнице; а онда стижу на копно где ће их чекају хиљаде људи – и војних и мобилисаних.
Тајван ће од себе направити бодљикаво прасе. Мала, заиста оштра, гадна стварчица која је Кини просто непробављива.
Треба размотрити и међународни одговор. Пошто је Запад фокусиран на Украјину, има ли довољно капацитета у систему да се носи са још једном кризом у југоисточној Азији? Да сте на месту Си Ђинпинга, да ли бисте се коцкали да не постоји, пита на крају британски лист.