ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК! Кинеска летелица слетела на ТАМНУ СТРАНУ МЕСЕЦА - Прикупљене узорке ће донети на Земљу! (ВИДЕО)
Кинеска Национална свемирска управа (ЦНСА) јавила је да је јутрос кинеска летелица Чанге 6 успешно слетела на тамну страну месеца где треба да прикупља узорке и касније их врати на Земљу.
Кинеска летелица ће прикупљати камење и друге узорке у огромном кратеру познатом као Јужни пол Аиткен басен, јавила је јутрос званична кинеска агенција Синхуа. Летелица је лансирана 3. маја и њен циљ је да прикупи узорке камења и меког тла из тог дела Месеца, први пут у историји. Ту би могло би да буду узорци неког од најстаријег камења са Месеца из огромног кратера на његовом Јужном полу.
Мисија је шеста у програму Чанге за истраживање Месеца који је добио назив по кинеској богињи Месеца. То је друга мисија која треба да врати назад узорке после мисије Чанге 5 која је такође узимала узорке са ближе стране Месеца, 2020. године.
После лансирања из центра Венчанг, летелица Чанге 6 кружила је око Месеца чекајући да слети. Затим је сонда која ће се спустити одвојила од дела који кружи да се спусти на страну Месеца стално окренутог од Земље. Операцију је подржаваио сателит Кеикао-2, јавила је кинеска свемирска агенција.
У садашњој мисији модул за слетање ће користити механичку руку да буши и прикупи до два килограма материјала са површине и испод површине Месеца који ће бити враћен назад у капсули која тренутно кружи око Месеца.
Контејнер са узорцима треба да се врати на Земљу у пустињама Кине око 25. јуна. Мисије на тамној страни Месеца су теже зато што тај део није окренут према Земљи и потребан је сателит као релеј да одржава комуникације. Кинески државни медији описали су успешно слетање на Месец као "историјски тренутак".
Лендер треба да проведе до три дана прикупљајући материјал са површине у операцији коју је ЦНСА саопштила да ће укључити многе инжењерске иновације, велике ризике и велике тешкоће.
Програм за Месец је део растућег ривалства између САД и других землаја, укључујући Јапан и Индију, у истраживању свемира. Кина је поставила сопствену свемирску станицу у орбиту и тамо редовно шаље посаде.
ина планира да пошаље човека на Месец пре 2030. године, чиме би она постала друга земља која је то урадила после САД. Америка такође планира да шаље астронауте на Месец поново први пут у више од 50 година, мада је, раније ове године, америчка свемирска агенција НАСА померила тај датум на 2026. годину.
Извор: Србија Данас/Агенције