КИНЕСКИ ХАКЕРИ У АКЦИЈИ: Најмрачније ТАЈНЕ страних влада излазе на видело
Кинеске компаније тврде да могу да добију приватне информације са друштвених платформи.
Агенти кинеске државне безбедности плаћају десетине хиљада евра за прикупљање података о циљевима, укључујући стране владе.
![Hitna pomoÄ](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/11/17/386600636_10227881639219176_8109765479272828622_n_1.jpg?itok=6__o_hFf)
ВИДЕО КОЈИ ЛЕДИ КРВ У ЖИЛАМА: Воз ПРЕПОЛОВИО камион, Александар пуком срећом избегао СИГУРНУ смрт
![devojka](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/01/25/devojka_0.jpg?itok=jybjcoqw)
ПОЗНАТА ИНФЛУЕНСЕРКА ПРОШЛА КРОЗ ПАКАО: "Позвали су ме на журку, а онда су ме ДРОГИРАЛИ, ГРУПНО СИЛОВАЛИ, ПРЕБИЛИ И ЗАРОБИЛИ!" (ФОТО)
![Foto: Shutterstock](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/02/23/untitled_0.jpg?itok=bljb5oPn)
"НЕМА КОМПАНИЈЕ КОЈА НИЈЕ У ВЛАСНИШТВУ ЗАПАДА" Огласили се из Москве поводом инцидента са Лавровим авионом у Бразилу
Ово је открило велико цурење података из кинеске компаније за сајбер безбедност "И-Соон", као и да кинески хакери прикупљају огромне количине информације о особама и институцијама које би могле да буду од интереса за њихове клијенте, пише Гардијан.
Како наводи тај британски лист, кинеска компанија успела је да се пробије у системе појединих страних влада, инфилтрира у налоге на друштвеним мрежама и хакује личне компјутере.
Процурели фајлови нуде увид у хакерске активности и алате за шпијунирање Кинеза, етничких група и дисидената у иностранству, као и страних влада и агенција, а приметно је да се Кина све више окреће приватним фирмама у кампањама сајбер шпијунаже страних влада и контроле домаћег становништва, наводи британски лист.
Компанија "И-Соон" је наводно сарађивала и са кинеском хакерском организацијом "Ченгду 404", која се налази под санкцијама америчког министарства правде.
Услуге које "И-Соон" нуди су разноврсне, а Гардијан као један од примера наводи да је биро за јавну безбедност у граду Шандонг платио више од 50.000 евра како би добио приступ сандучићима е-поште 10 "мета" током једне године.
Компанија је тврдила да може да хакује налоге на друштвеној мрежи X, да добије личне податке од корисника Фејсбука, али и да угрози различите оперативне системе, укључујући Мек и Андроид, наводи се у процурелим документима.
Стручњак за компјутерску безбедност Алан Вудворд рекао је да се кинески хакери фокусирају на "масовно прикупљање података".
- Нешто од тога би се могло протумачити као постављање темеља за ометање у каснијој фази - навео је Вудворд за Гардијан.
Извор: Танјуг