Кинези крали информације из 45 америчких фирми, трговински рат Пекинга и Вашингтона НЕ ЈЕЊАВА
Тужиоци наводе да су хакери успели да украду стотине гигабита података
Министарство правде САД оптужило је двојицу кинеских држављана за хакерску кампању, приликом које су оштетилил 45 фирми.
Оптужница против Џу Хуа и Џанг Шилонга објављена је у четвртак. Тужиоци терете кинеске држављане да раде у име главне кинеске обавештајне агенције.
Судски списи поднети у савезном суду на Менхетну наводе да су хакери успели да уђу у компјутере више од 45 фирми у 12 савезних држава. Жртве хакерских напада су из разних индустрија - од авијације и свемира до фармацеутске индустрије и технологије.
Тужиоци наводе да су хакери успели да украду стотине гигабита података.
Џу Хуа и Џанг Шилонг су хаковали провајдере компјутерских услуга, да би добили приступ мрежама фирми ради крађе интелектуалне својине и пословних података.
Прошле недеље су званичници министарства правде, ФБИ и министарства домаће безбедности сведочили у Правосудном одбору Сената да Кина ради на крађи трговинских тајни и интелектуалне својине од америчких компанија да би нанела штету америчкој привреди и подстакла свој развој.
Кинески напори шпијунаже постали су "највећа контраобавештајна претња с којом се земља данас суочава", рекао је на одбору Сената Бил Пристап, помоћник директора оделења ФБИ за контраобавештајне послове.
Последњих неколико месеци америчко министарство правде поднело је тужбе против неколико кинеских обавештајних званичника и хакера. Случај у октобру био је први пут да је припадник кинеског минситарства државне безбедности изручен САД да би му било суђено.