КЛАДИОНИЦЕ УСИЈАНЕ! У току је ЖЕСТОКА трка ко ће освојити НОБЕЛОВУ награду за КЊИЖЕВНОСТ!
Осамнаест чланова Шведске академије бирају аутора који је, према тестаменту Алфреда Нобела, „произвео најистакнутије дело на пољу књижевности у идеалном правцу“.
Према проценама кладионице „Ладброкес“, јапански писац има шанси 4:1 да освоји Нобелову награду за књижевност.
За мање од недељу дана, сазнаћемо ко је овогодишњи нобеловац за књижевност, а игра нагађања увелико је у току. Британска кладионица „Ладброкес2 највише шансе (4:1) даје Муракамију, а за њим следе сиријски песник Адонис (6:1), амерички романописац Филип Рот (7:1), кенијски аутор Нгугу ва Тионго (10:1) и америчка списатељица Џојс Керол Оутс (14:1). Следе Албанац Исмаил Кадаре и Шпанац Хавијер Мариас (16:1), а потом и низ аутора са квотама 20:1, као што су Ирац Џон Банвил, Португалац Антонио Лобо Антунеш, Норвежанин Јун Фосе, корејски песник Ко Ан, Мађар Ласло Краснахоркаи и Аргентинац Сесар Аира. Боб Дилан и даље вреба из далека са шансама 50:1.
У 91 одсто случајева, победник мора да има квоту 10:1 или мању; највеће изненађење приредила је Дорис Лесинг 2007. када је победила упркос шансама 50:1.
- Мураками је годинама у самом врху, али његови обожаватељи више но икад мисле да је ово његова година - каже Алекс Донохју, ПР кладионице „Ладброкес“. Он истиче да се листа фаворита формира према количини новца коју кладионичари улажу, дакле она је одраз популарног мишљења. Предвидети победника равно је немогућој мисији јер практично свако ко је објавио књигу може да се нада награди.
Бројке
108 Нобелових награда за књижевност додељено је у периоду 1901-2015.
88 година имао је најстарији добитник - Дорис Лесинг, која је награђена 2007.
42 године имао је најмлађи лауреат Рађард Киплинг те 1907. када је освојио награду.
64 године је просечна старост добитника.
14 жена је до сада награђено.
4 награде су подељене између два писца.
Осамнаест чланова Шведске академије бирају аутора који је, према тестаменту Алфреда Нобела, „произвео најистакнутије дело на пољу књижевности у идеалном правцу“.
Иако званично још није објављен датум када ћемо сазнати име лауреата за 2016, члан Академије Пер Вестберг рекао је шведским медијима да би то могао бити 13. октобар, демантујући том приликом наговештаје да је датум померен са 6. октобра због неслагања чланова.
Шведска академија никада не одаје ко је све разматран за награду, а списак ужих кандидата открива се 50 година касније - дакле, тек 2066. моћи ћемо да проверимо да ли су кладионичари били у праву.
У последњих десет година четири фаворита „Ладброкеса“ су освојила награду, а у седам случајева победник је био неко од прва три имена са листе.
Мушкарци без жена
Издавачка кућа „Геопоетика“ објавила је недавно на српском најновији роман Харукија Муракамија „Мушкарци без жене“ који је са јапанског превела Наташа Томић. Ново дело Муракамија је збирка прича.