КЛИМАТСКА КАТАСТРОФА ЈЕ ВЕЋ ПОЧЕЛА: Управо се дешава нешто што није забележено ХИЉАДАМА ГОДИНА! (ВИДЕО)
Ледена плоча на Гренланду данас се топи незабележеном брзином
Ледени покривач на Гренланду садржи количину воде довољну да ниво свих мора и океана подигне за седам метара, а нова студија показује да се топи брзином незабележеном хиљадама година.
ИСТОРИЈСКИ МАНЕВАР РУСА: На челу НАЈМОЋНИЈЕ ТАЈНЕ СЛУЖБЕ на свету биће МОРНАР!
Научни часопис Натуре пре неколико дана је објавио студију која показује да је лед на Гренланду у последње две деценије почео убрзано да се топи, након што је био релативно стабилан од почетка индустријске револуције средином 19. века.
Данас се гренландска ледена плоча топи 50 посто брже него у прединдустријско доба и 33 посто брже него током 20. века, сматрају научници.
- Успели смо да докажемо да се ледена плоча на Гренланду данас топи незабележеном брзином, што значи да нам је потпуно непознаница шта се може догађати у будућности - рекла је Сара Дас, научница с Океанографског института Вудс Хол и коауторка студије.
Да би спознали којом се брзином топи лед данас у поређењу с прошлим раздобљима, научници су за вађење узорака користили бушилице величине ступова за семафоре. Узорци су скупљани с локације 1828 метара изнад мора, што је омогућило бољи увид у топљење леда током прошлих векова. У светлу октобарског извештаја УН-овог Међувладиног панела о климатским променама који је упозорио да човечанство има тек десетак година да избегне климатску катастрофу, ова студија доноси још лоших вести за нашу планету, посебно за милионе људи који живе уз обале. Отапање гренландског леда придоноси порасту нивоа мора више него било који други фактор.
Због тога су обални градови и насеља у опасности. Осам од десет највећих градова света смештено је уз море, а готово 50 посто глобалне популације живи у подручјима осетљивим на подизање нивоа мора.
- Будући да се Земљина атмосфера и даље загрејава, отапање ће ускоро бити брже него пораст температуре - објашњава Лук Трусел, доцент на универзитету Рован и коаутор студије.Трусел каже како у научној заједници тренутно преовладава мишљење да постоји температурна граница након које опоравак леда на Гренланду и Антарктици више неће бити могућ. Засад се не зна тачно о којем се лимиту ради, али очито је да просечне температуре на Земљи расту и да се лед топи све брже.
АМЕРИКА СЕ НАОРУЖАВА ДО ЗУБА: Трамп повећава буџет за Пентагон, троши 750 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА!
- Кад ледени покривач досегне ту границу, почеће његово неповратно нестајање. Дакле, последице онога што смо радили и што радимо данас, осећаће се хиљадама година у будућности - каже Трусел.
Сара Дас наглашава да се климатска наука често фокусира на последице загрејавања у будућности, а нове спознаје указују на то да се клима већ данас умногоме променила.
- Климатске промене, било на Гренланду, било у нечијем дворишту, већ су стигле, већ се догађају и већ утичу на људе. Климатске промене нису нешто што нас чека у будућности, ова студија то јасно показује - закључила је Дас.
БОНУС ВИДЕО: Погледајте како изгледају НАЈБРУТАЛНИЈЕ војне вежбе на свету