КАКО ДА СМАЊИМО НАШ УТИЦАЈ НА КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ? Температуре све горе, упаљен ЦРВЕНИ АЛАРМ за човечанство - ево шта можемо да урадимо да помогнемо природи
Радио 1 Newsbeat је разговарао са блогерима који промовишу одрживост како би добио савете о једноставним променама које можемо направити да смањимо наш утицај на климатске промене, јер температуре нису одрживе за опстанак животне средине.
У последње време често слушамо о климатским променама, а чињенице нису нимало оптимистичне.
Докази показују да, захваљујући људским активностима, глобалне температуре расту на нивоу који више није одржив за опстанак животне средине. Преломни извештај УН научника описан је као - црвени аларм за човечанство, јер приказује суморну реалност, попут пораста нивоа мора и интензивнијих и чешћих топлотних таласа. Недавно истраживање - које је обухватило више од пола милиона тинејџера узраста од 14 до 18 година - сугерише да су људи наклоњени променама политика како би се повећала употреба обновљивих извора енергије и створила одржива радна места.
Али на свакодневном нивоу, шта заправо можемо да урадимо? Како можемо направити разлику када изгледа да све што радимо има лош утицај на климу? Радио 1 Newsbeat разговарао је са блогерима који промовишу одрживост како би добио савете о једноставним променама које можемо направити да смањимо наш утицај.
Прва ствар је да не треба да се гризеш ако заборавиш своју платнену торбу или вишекратну шољу - то ће вероватно само додатно повећати твоју еколошку анксиозност.
-Никада нисам имала идеју да морам бити савршена - каже Шиа Су са блога о животу без отпада, Wasteland Ребел. - Нисам имала намеру да живим без отпада. Прочитала сам о томе и помислила да је то лудост и нереално - додаје.
Међутим, једног дана је одлучила да понесе теглу у своју локалну продавницу кафе уместо да тражи једнократну шољу и од тада је постајала све еколошки освешћенија.
Како је Шиа дошла до тачке где сада тврди да може да смести целокупни годишњи отпад у теглу од једног литра?
Њен други савет - који дели већина блогера с којима смо разговарали - јесте да добре намере претворите у добре навике. Радите оно што можете, и након неког времена то ће постати навика - каже она.
-Обично, када излазите из куће, узмете телефон, новчаник, кључеве. После неког времена узећеш и боцу за воду, посуду за храну, и бићеш спреман за полазак - то ће постати навика.
Трећи савет који деле сви наши блогери вероватно укључује највећу промену. Реч је о минимализму - смањењу непотребне куповине.
-Живети одрживо значи уопште мање трошити, - каже Шиа. - Купујем нову одећу само ако нешто друго треба да заменим.
Шиа тврди да то није тако тешко као што изгледа: - Много тога смо већ радили у прошлости - само се враћамо тим праксама. Питајте своје баке и деке, могу вам много тога рећи о томе како не стварати отпад. То је такође лепо искуство зближавања. Мислим да их развесели када извадим марамицу да обришем нос, уместо да користим једнократне папирне марамице.
Извештај о клими као - црвени аларм за човечанство. Највеће глобално истраживање подржава -климатску ванредну ситуацију.
Једноставан водич кроз климатске промене
Шта још могу да урадим како бих живео еколошки освешћеније?
Разговарали смо са другим еко-блогерима и Инстаграмерима како бисмо добили њихове најбоље савете за различите аспекте живота.
МОДА
Винтаге стил: Куповина половне и винтаге одеће је одличан начин да будеш еколошки освешћен. Посети локалне хуманитарне продавнице, а можеш куповати и на сајтовима као што су eBay и Депоп.
Мање куповине: Ако можеш, потпуно избегавај куповину. Пригрли оно што већ имаш у гардероби. Постоји сјајна изрека - Одећа коју волиш траје дуже.
Еколошки материјали: - Бирај природна влакна попут памука уместо полиестера. Не само да се лепше осећају на кожи, већ не садрже микровлакна која загађују воду и морски свет током прања.
Уради сам: - Није тешко научити како ручно зашити рупу или поправити одећу. Ако су твоје фармерке превише поцепане, увек их можеш скратити и носити као шортс.
ХРАНА
Размисли о биљној исхрани: Не мислим да сви морају постати вегани да би направили велику промену. Реалистичнија опција је да већина људи смањи конзумацију меса на неколико дана недељно.
Једите локално: Ако једете соју која је допремљена из Кине или банане из Колумбије, то није тако одрживо као да једете јабуке узгајане у Кенту. Подршком локалној пијаци, подржавате и мању пољопривредну производњу која је често еколошки прихватљивија.
Једите сезонски: - Ако једете парадајз из Велике Британије ван сезоне, знајте да је вероватно узгајан у великом стакленику који троши огромне ресурсе да симулира повољне временске услове. То значи да користите велику количину енергије за грејање како би се парадајз узгајао ван сезоне.
Обратите пажњу на амбалажу: - Постоје продавнице које нуде производе без амбалаже. Али можете ићи и у супермаркет и правити боље изборе куповином воћа и поврћа без амбалаже, или бирајући конзерве и картонску амбалажу која се може рециклирати, уместо пластике. Дакле, можете направити боље изборе и у обичним радњама.
ЛЕПОТА
Одбаци марамице за лице: - Користи класичну платнену крпицу као што је твоја бака имала у купатилу, уз добар чистач на бази уља како би уклонила шминку на крају дана. Ако имаш бебу и треба ти нешто практично за понети, можеш наћи биоразградиве марамице.
Купуј без амбалаже: - Можеш набавити шампон, регенератор и сапуне у чврстом облику - можда су скупљи, али трају много дуже. Дакле, трошак по коришћењу је знатно нижи.
Размисли о менструалним производима: - Тампони и улошци су једнократни производи, и сви их правилно одлажу. Велика промена коју можеш направити је прелазак на менструалну чашицу, која је силиконска и може се поново користити сваког месеца - нису тако застрашујуће као што звуче. Такође, постоје менструалне гаћице које су много одрживије.
Велики брендови могу бити еколошки: - Многи велики козметички брендови сада узимају инспирацију из веганског и еколошког покрета. Сјајно је видети ове промене. Требало им је времена, али су схватили да постоји будућност у оваквим производима."
Размисли о путовању: У Европи смо заиста срећни - обично покушавам да идем возом кад год могу. Трудим се да летим што мање могуће.
Пакуј одрживо: - Недавно сам купила полован кофер јер је већ био произведен и био је јефтинији. Покушавам да пакујем што минималније - на пример, смањила сам тоалетне потрепштине на сапун и шампон у чврстом облику, inox бријач и четкицу за зубе. Не желим пуно пластичног отпада у другој земљи. Трудим се да оставим што мање иза себе.
Планирај где ћеш јести: - Обично истражујем унапред. Велики сам љубитељ хране, тако да ми је то веома важно у свакодневном животу. Такође желим да подржим ресторане који се баве отпадом и компостирањем.
Локално знање је најбоље: - Волим да изнајмим бицикл у новом граду и истражујем нове области. Најбоља места проналазим разговарајући са људима и тражећи скривене драгуље.
Извор: Србија Данас