Климатске промене ударају и на ОВЕ инсекте: Неки су ПОТПУНО изумрли!
Бумбари се данас све ређе могу видети, а из неких области су потпуно нестали, па се за неке врсте сматра да су изумрле.
Бумбари, једни од најважнијих опрашивача у природи, тренутно су угрожени, јер њихов број драстично опада. Према подацима једног новог истраживања, ови инсекти се много ређе срећу него раније: у Северној Америци се двоструко ређе виђају у свим областима у односу на 1974. годину.
Они су специјализовани за разношење полена и оплодњу многих врста биљака, међу којима су и пољопривредна добра, као што су парадајз, боровнице и тикве.
КАСПИЈСКО ЧУДОВИШТЕ! Како је Руски "ЛЕТЕЋИ БРОД" преплашио НАТО генерале (ФОТО/ВИДЕО)
ВЕЛИКА ЛАЖ БЕЛЕ КУЋЕ, направили ПРЕСЕДАН: Убиство иранског генерала Сулејманија ДРЖАВНИ ТЕРОРИЗАМ? (ВИДЕО)
ПОБИО ТАЗБИНУ ЗБОГ ПРАСИЋА! Полицајац изрешетао и супругу, па мирно сачекао колеге
Неколико некада честих врста бумбара нестало је из многих области у којима су могли да се виде, па су постали локално истребљени на овим местима.
У новој студији, објављеној у часопису "Сциенце", истраживачи су користили сложени процес како би утврдили да ли су за опадање броја бумбара криве климатске промене.
Научници су истраживали заступљеност 66 врста бумбара на два континента и утврдили су да у областима које су постале топлије у последњих неколико година или у којима су забележене екстремне промене температуре, ређе можемо видети бумбаре. У Европи је њихов број опао за 17 одсто у односу на почетак 20. века.
Према приступу ових научника, "климатски хаос" је главни кривац за опадање броја бумбара.
- Овај пад повезан је са тиме што су врсте биле приморане да трпе температуре с којима се раније нису сусреле - каже водећи научник студије Питер Сороје, докторанд са Универзитета у Отави и истиче да нестанак бумбара у одређеној области значи или да су се преселили или да су изумрли.
Прилагодљивост има границе
Одавно је познато да бумбарима више прија хладније време, јер они имају способност да произведу топлоту током летења, због чега су често један од првих инсеката који видимо у пролеће. Код већине врста није установљено колико топлотни таласи и промене времена утичу на њих, али аутори студије истичу да чак и њихова велика прилагодљивост променама има своје границе.
Последњих пет година биле су најтоплије забележене у задњих 14 деценија. Због тога је могло доћи до прегревања ових инсеката, што су лабораторијски експерименти установили да може да се деси, или је на бумбаре све то индиректно утицало кроз вегетацију и цвеће, због чега су доведени до изгладнелости.
Бумбари у већини случајева живе годину дана, а њихове матице зиму најчешће проводе у разбацаном лишћу или у земљи, где су такође изложене температурним променама и појавама као што су неочекивано рано топљење леда и његово поновно формирање.
То што је број бумбара опао озбиљан је проблем за животну средину, јер су њихове опрашивачке способности неопходне многим биљкама.
Осим тога, ту је и економски проблем - према неким проценама, пчеле доприносе са више од 15 милијарди долара економији САД-а опрашујући пољопривредна добра.
Други покретачи смањења броја
Климатске промене нису једини фактор који је утицао на смањење броја бумбара. Њих угрожавају и неоникотиноиди, пестициди који су веома отровни за све врсте пчела, као и уништавање станишта претварањем одређених дивљих области у обрадиве површине, ширење патогена и ослобађање пчела које нису са тих простора, а које се доносе у одређене области ради опрашивања.
- Ова студија ће привући пажњу научника на улогу коју климатске промене могу да имају на опадање броја бумбара. Њихови подаци показују да промене климе могу у великом степену да објасне смањење броја, али да то није једини фактор који треба посматрати - каже Хедер Хајнс, истраживач са Универзитета у Пенсилванији, која није учествовала у овом истраживању.
- Пчеле би можда могле да се изборе са једним проблемом, али утицај више фактора може знатно да смањи бројност популације - наводи Матајас Бекер, еколог са Универзитета у Ексетеру у Великој Британији.
Неки истраживачи, као што је Џејми Стрејнџ са Универзитета у Охају, сматрају да није добро да се фокусирамо на климатске проблеме, јер на тај начин игноришемо остале факторе који утичу на смањење броја бумбара.
Како да помогнемо
Како студија указује на то да екстремне температуре угрожавају бумбаре, изградња паркова и сађење стабала у чијим крошњама би могли да се сакрију од топлоте, мали је корак, али би био од помоћи.
Осим тога, ваше баште са цвећем које сами узгајате за њих су рај уколико не користите пестициде као што су неоникотиноиди.
НЕВЕРОВАТНА СЦЕНА! Олуја "Денис" поиграва се са АВИОНОМ као да је ИГРАЧКА (ВИДЕО)
НОВЧАНИЦЕ У КАРАНТИНУ!? Кина се због ДЕМОНА ИЗ ВУХАНА одлучила на радикалан потез
Полиција открила ТЕРЕТНИ БРОД пун дроге: Заплењен кокаин ВРЕДАН МИЛИОНЕ
Васпитачица се играла са децом, а после онога што је урадила девојчици је добила МОМЕНТАЛНИ ОТКАЗ (ВИДЕО)
Ма, какви Јапанци! Иран представио најнапреднијег ХУМАНОИДНОГ РОБОТА до сада (ВИДЕО)