КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: Истрага убиства малтешке новинарке открила траг који води у ЦРНУ ГОРУ
Месецима пре њеног убиства 2017. године малтешка новинарска Дафне Каруана Галициа била је на трагу офшоре компаније под називом "17 Блацк Лимитед".
Није знала ко је власник компаније регистроване у Уједињеним Арапским Емиратима, али била је сигурна да је основана како би каналисала корупцијске исплате челницима њене земље, написала је у свом блогу, не наводећи доказе. Сада је истрага откирла нове трагове.
Јединствена понуда UNIQA осигурања на тржишту Србије: Обавезно осигурање од ауто-одговорности од сада и online
ДОЖИВЕЛИ ОПАКУ НЕПРИЈАТНОСТ! Продавац стана им изнајмио место за боравак, па одбио да се исели, а онда је настао ХАОС
ПОЗНАТИ РЕПЕР ИЗРЕШЕТАО ЖРТВУ: Прегледани су снимци сигурносних камера, а огласио се и убица
Каруана Галициа убијена је у експлозији бомбе у свом аутомобилу у октобру 2017. године.
Прошле године полиција је оптужила једног од најбогатијих малтешких предузетника Јоргена Фенеха, за којег је "Ројтерс" већ установио да је власник "17 Блацк-а", за убиство новинарке. Он је негирао дело. Њено је убиство изазвало политичку кризу на Малти која је премијера Џозефа Муската нагнала на одлазак с дужности почетком ове године. Активности "17 Блацк-а" остале су обавијене велом тајне, али нови докази које су открили "Ројтерс" и дневне новине "Тајмс оф Малта" бацају светло на пословање компаније кроз један конкретни посао.
Траг новца води у Црну Гору
У децембру 2015. године "17 Блацк" остварио је дотад непријављену добит од 4,6 милиона евра, кад је малтешка државна енергетска компаније "Енемалта" купила ветроелектрану у Црној Гори. Трансакција је уследила након преговора и неколико путовања у Црну Гору тадашњег малтешког министра енергетике Конрада Миција.
Истог месеца књиговође Миција и шефа кабинета премијера Кита Шембрија написали су у једном мејлу да њих двојица треба да приме уплату од "17 Блацк" за услуге које нису специфициковане.
Медији су претходно известили о тим мејловима који су били део захтева за отварањем банковних рачуна за панамску компанију у власништву њих двојице.
Шембри је у априлу 2018. године потврдио да су компаније којима је власник израдиле пословни план са компанијом "17 Блацк", који није имплементиран, али није открио детаље. Он је сада под истрагом због потенцијалне умешаности у убиство Каруане Галицие, објавила је полиција. Шембри негира да је имао било какву улогу у њеном убиству. Мици је већ пре изјавио да није учествовао, нити је знао било што о уроти да се убије новинарка
Он је рекао да није повезан са "17 Блацк" и оспорио је да "мејл његовог књиговође наводи да би могао да профитира од компаније". На питање о путовањима у Црну Гору, Мици је рекао: "У овом пројекту учествовао о сам као министар надлежан за "Енемалту" и целокупну енергетску политику." Додао је да нема везе ни с каквом корупцијом.
Посао у Црној Гори
Пројект црногорске ветроелектране Мозура покренут је 2010. године као први искорак ове балканске земље у обновљиве изворе енергије. Концесију за изградњу и управљање ветроелектраном добила је шпанска компанија "Ферса Реноваблес", која се у међувремену спојила с другом шпаском компанијом "Audax Реноваблесом".
У новембру 2015. године малтешка влада објавила је да ће државна компанија Енемалта купити тај пројект. Документи које је објавила Ферса и пословне књиге из Црне Горе откривају, међутим, да је Ферса продала 99 посто власништва у Мозури посреднику, компанији са седиштем на Сејшелима под називом "Cifidex Лтд". Преосталих један посто деоница, које је држала једна локална црногорска компанија, такође је продано "Cifidex-u".
Према јавним евиденцијама, "Cifidex" је деонице Мозуре купио 10. децембра 2015. године за 2,9 милиона еура. Две недеље касније "Cifidex" је деонице продао "Енемалти". Према пословним књигама Енемалте, Cifidexu је исплаћено 10,3 милиона евра, трипут више од оригиналне цене.
Власништво над "Cifidex-om", као и евентуална добит коју је остварио те било каква додатна накнада коју је остварио за склапање овог посла нису наведени у јавно доступним документима. "Ројтерс" није успео ни да установи како је или зашто Cifidex укључен у ову продају. Нито у компанији није био доступан за коментар.
"Audax" је одбио да открије било какве детаље од "Cifidex-ovog" власништва или заступника, написавши у изјави да "не може изнети никакве личне информације о појединцима", преноси "Index".
"Audax" је објаснио да је продао ветроелектрану зато што "није била стратешка". Ни црногорска компанија с један посто власништва није желела да коментарише посао.
"Енемалта" је рекла да ће одговорити на питања што је пре могуће након што "прикупи и провери информације".
Како се одвијала трансакција
"Cifidex" је купио деонице од Ферсе с три милиона евра посуђених од ''17 Блацк-а''. Након што је ''Cifidex'' prodao деонице Енемалти, вратио је “17 Блацк-у” три милиона евра те уплатио додатних 4,6 милиона евра "уђела у добити", тврде извори.
Једна особа упозната са ситуацијом тврди да је власник “Cifidex-a” Тураб Мусајев, директор СОЦАР Традинга, швајцарске филијале азербајџанске државне нафтне компаније СОЦАР. Мусајев, иначе британски држављанин, пословни је партнер Фенеха, власника ''17 Блацк-а''. Њих двојица били су директори конзорцијума који је 2017. године изградиоелектрану на Малти, вредну 450 милиона евра.
УКАЗАО ЈОЈ СЕ ЛИК КРАЉИЦЕ ЕЛИЗАБЕТЕ НА ПРСТУ: Несвакидашња прича девојке из Велса (ФОТО)
УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ БУРНО РЕАГОВАЛЕ: "Нека Хрватска сместа прекине са лошим поступањем према мигрантима"
ПУКОТИНЕ У ЗАПАДНОМ ТАБОРУ: Овај заједнички потез Британије, Француске и Немачке разбеснеће Доналда Трампа
ПОЉСКА У ТРАНСУ ЗБОГ ДОЛАСКА АМЕРИЧКИХ ТРУПА: Председник Дуда сматра да су коначно добили независност од Русије
ЛУКАШЕНКО И ПУТИН РАЗГОВАРАЛИ ТЕЛЕФОНОМ: Белоруски лидер објаснио у каквим је односима са колегом из Кремља