ТРАМП ЖЕЛИ ДА ЗАБРАНИ ОВУ КНИГУ: Прочитајте 10 БИЗАРНИХ ТВРДЊИ о америчком председнику које су га РАЗБЕСНЕЛЕ
Сукоб је ескалирао у уторак.
Од дана када је ступио на дужност председника САД, Доналда Трампа пратиле су бројне бурне реакције јавности. Последња у низу долази након најаве о издавању књиге бившег саветника Трампа за националну безбедност Џона Болтона. Због чега је та књига изазвала велики немир Трампа и његовог тима?
ВОЈНИ ЕКСПЕРТИ ОБЕЛОДАНИЛИ: Ово је место са којег би САД, у случају рата, напале Русију
УГЛЕДНИ ЈАПАНСКИ ПРОФЕСОР ПРЕДВИЂА: Водећу улогу у светском поретку имаће Путин, удружује САД, Русију и Кину
СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ ПРОУЧАВА ПУТИНОВ АУТОРСКИ ЧЛАНАК: Како је амерички државни врх реаговао?
Књига "У просторији у којој се то догодило" већ месецима је предмет правног спора између Беле куће и бившег саветника за националну безбедност.
Сукоб је ескалирао у уторак након што је Трампова администрација на суду покушала да Болтону одузме зараду на књигу и да заустави њено објављивање, тврдећи у оптужби да је прекршио уговор о поверљивости информација и да је на тај начин ризиковао националну безбедност. Амерички савезни суд је, међутим, пресудио у корист Болтона и одобрио продају књиге.
Шта то Болтон у књизи преноси, а што не одговара америчком председнику? На основу појединих извода из књиге, Би-Би-Си издваја ових десет тврдњи:
1. Трамп је желео помоћ Кине како би био реизабран
Болтон у књизи описује састанак Трампа и кинеског председника Сија у Јапану прошле године. Према његовим наводима, Трамп је разговор изненада пренео на тему америчких председничких избора 2020. године, алудирајући на економску способност Кине и молећи Сија да осигура његову победу.
"Нагласио је значај пољопривредника и тражио да Кина повећа куповину соје и пшенице током предизборног периода", пише Болтон.
Пољопривреда је једна од главних грана привреде у америчким државама Средњег запада, који је допринео Трамповој победи 2016. године.
2. Трамп је рекао Сију и да је изградња кампова за затворенике "права ствар"
Би-Би-Си пише да је начин на који Кина третира Ујгуре и друге мањине довео до међународне осуде. У среду је Трамп потписао санкције против кинеских званичника који су учествовали у креирању таквог вида казне, што је изазвало љут одговор Кине.
Међутим, у књизи Џона Болтона пише да је, када је Си бранио изградњу кампова, Трамп ту акцију подржао.
3. Трамп је нудио "личне услуге"
Болтон у књизи пише да је Трамп нудио личне услуге појединим државницима. Као пример наводи турског председника Реџепа Тајипа Ердогана и Трампову понуду да интервенише током америчке истраге против једне турске компаније која је наводно прекршила санкције према Ирану.
Трамп је тада рекао, како пише бивши саветник за националну безбедност, да ће се "побринути за те ствари" и да су тужиоци у случају "Обамини људи".
4. Требало је да демократе уложе више у процес импичмента
Болтон у књизи критикује демократе, наводећи да су током покушаја опозива Трампа направили грешку фокусирајући се само на тему Украјине. Да су проширили истрагу, демократе би убедиле више Американаца да је Трамп починио "тешке злочине и прекршаје", што би, према Болтоновим тврдњава, било довољно да га смене са места председника.
Болтон је, иначе, прошле године одбио да сведочи током процеса опозива Доналда Трампа.
5. Сугерисао је да жели више од два мандата
Болтон у књизи поново спомиње разговор Трампа и Сија. Болтон тврди да је амерички председник кинеском колеги рекао да Американци желе уставне промене како би му омогућили да на месту председника буде више од два мандата.
6. Није знао да је Велика Британија нуклеарна сила...
Велика Британија је трећа земља, после САД и СССР-а, која је тестирала атомско оружје 1952. године. Међутим, изгледа да је чињеница да Британија припада малом кругу земаља које су развиле нуклеарно оружје за америчког председника новост.
Један извор препричао је разговор током састанка између Трампа и бивше премијерке Велике Британије Терезе Меј, током ког је споменуто да је Британија нуклеарна сила. Трамп је на то одговорио: "Ох, зар сте ви нуклеарна сила?". Болтон наводи да Трампова опаска није била шала.
7. Мислио је да је Финска део Русије
Болтон пише да је Трамп имао још "рупа" у знању. Пре састанка са руским председником Владимиром Путином у финској престоници Хелсинкију, Трамп је саветнике упитао да ли је Финска "нека врста руског сателита".
8. Био је врло близу одлуци да напусти НАТО
Доналд Трамп константно критикује НАТО алијансу, углавном позивајући друге земље чланице да увећају своје издатке за буџет савеза, наводи Би-Би-Си.
Упркос томе, САД су и даље чланице, али Болтон пише да је на самиту НАТО-а 2018. године Трамп готово одлучио да одступи из савеза.
"Ми ћемо изаћи, а не бранити оне који нису (платили)", рекао је Трамп, пише Болтон.
9. Напад на Венецуелу био би "кул"
Током једне од дискусија о немирима у Венецуели, Трамп је рекао да би било "кул" напасти ту земљу, наводи Болтон у књизи. Такође, Трамп је рекао да Венецуела припада Сједињеним Државама.
10. Чак су га и савезници исмевали
У књизи Џона Болтона наводи се неколико примера када су Трампа исмевали и званичници из Беле куће.
Бивши саветник за националну безбедност такође пише о дисфункционалности Беле куће где су, како каже, састанци више личили на "борбу за храну" него на место где се креира политика.
МОСКВА ИЗРАЗИЛА ЗАБРИНУТОСТ У ВЕЗИ СИТУАЦИЈЕ У ДОНБАСУ: Ситуација потенцијално веома опасна
Поједини лидери совјетских земаља неће доћи на параду у Москву: Рођендани, корона...Лукашенко у великом проблему!
МОСКВА ТРАМПУ НЕ ВЕРУЈЕ: Путин забринут у кредибилност договора са САД
КРЕМЉ О СТАЊУ СВЕСТИ ОМЛАДИНЕ ЗАПАДА: Не знају ко је против кога ратовао, истина се пропушта кроз филтере
ПУТИН НЕ СМАТРА ТРАМПА ОЗБИЉНИМ ПРОТИВНИКОМ: У чему је стратешка предност руског лидера над америчким (ВИДЕО)